Obchody 100. Rocznicy Wybuchu I Wojny Światowej

ulica szeroka podczas rozbiorki e1406397231160

W 2014 roku mija 100 lat od wybuchu I Wojny Światowej. Wojewoda Lubelski Wojciech Wilk, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski i Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk zapraszają do uczestniczenia w obchodach upamiętniających to wydarzenie, które odbędą się 28 lipca w Lublinie.

Program obchodów:

Godz. 10:00 – złożenie wiązanek kwiatów na płycie pomnika Nieznanego Żołnierza i pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Godz. 10:30 – przejazd na cmentarz wojenny (komunalny) przy ul. Białej w Lublinie

Godz. 10:45 – złożenie kwiatów przez Wojewodę Lubelskiego i inne delegacje przy pomniku Legionistów oraz zapalenie zniczy na mogiłach żołnierzy poległych podczas I wojny światowej.

Na terenie Lublina znajdują się liczne mogiły z okresu I wojny światowej:

  •  przy ul. Północnej mogiła 3 legionistów z 1915 r.,
  •  przy ul. Nowy Świat 35- 37 cmentarz żołnierzy armii niemieckiej, w którym spoczywa ok. 180 osób, w tym niewielka liczba żołnierzy rosyjskich,
  •  na cmentarzu przy ul. Białej znajdują się pomniki oraz mogiły 68 legionistów poległych w latach 1915-1918, spoczywających w grobach zbiorowych i indywidualnych. W mogiłach zbiorowych i pojedynczych spoczywa ok. 1500 żołnierzy austro-węgierskich oraz niewielka liczba żołnierzy narodowości rosyjskiej i niemieckiej. W części prawosławnej w zatartych grobach spoczywa ok. 600 żołnierzy rosyjskich.

 

fot. macrainbow

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.