Nowy stadion żużlowy w Lublinie powstanie w miejscu obecnego. Znamy szczegóły

stadion żużlowy lublin
Nowy stadion żużlowy stanie w miejscu obecnego przy Al. Zygmuntowskich | fot. UM Lublin

Decyzja już zapadła. Nowy stadion żużlowy w Lublinie powstanie w miejscu obecnego obiektu, przy Al. Zygmuntowskich. Nowy obiekt ma pomieścić 17 tys. fanów czarnego sportu.

Sprawa budowy nowego stadionu żużlowego wróciła wraz z wrześniowym awansem lubelskiej drużyny żużlowej Speed Car Motor Lublin do PGE Ekstraligi. Obecny stadion nie spełniał wymogów ligi.

„Pod koniec czerwca mieliśmy spotkanie z zarządem PGE Ekstraligi w sprawie udzielenia licencji warunkowej dla Motoru Lublin, myśląc o potencjalnym awansie. Otrzymaliśmy informację, że po wyposażeniu stadionu w m.in. dodatkowe oświetlenie taką licencję otrzymamy” – wyjaśnił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wiadomo, że stadion ma być gotowy na nadchodzący sezon, który startuje już w kwietniu. Zła wiadomość dla kibiców jest taka, że nie zmieni się ilość miejsc na stadionie. Prezydent zadeklarował, że być może uda się utworzyć dodatkowe miejsca, lecz nie będzie to jakaś wielka ilość. Stadion aktualnie może pomieścić 10 tys. widzów.

Przebudowa od 2020 roku

Prezydent Lublina nie czekając na wynik opracowania koncepcji budowy stadionu żużlowego zdecydował, że stadion powstanie w miejscu obecnego. Zostanie przygotowany na podstawie projektu stadionu piłkarsko-żużlowego z 2006 roku, którego koncepcję przygotował poprzedni prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski. Jednak jego następca Krzysztof Żuk ze względu na małą opłacalność inwestycji zadecydował o budowie Areny Lublin i pozostawieniu stadionu przy Al. Zygmuntowskich – żużlowcom.

„Za generalną modernizacją istniejącego stadionu przy Al. Zygmuntowskich przemawia fakt, iż mamy gotowy projekt takiej inwestycji opracowany kilka lat temu. Nie będziemy opracowywać nowego projektu, chcemy uaktualnić ten dokument by zawierał on wszystkie niezbędne zapisy. To niezaprzeczalna zaleta opcji zakładającej przebudowę istniejącego stadionu” – wyjaśnia Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta.

Poprzednia koncepcja zakładała budowę stadionu, który pomieściłby 11,5 tys. kibiców, lecz to zdecydowanie za mało, jeśli chodzi o żużel. Po konsultacjach postanowiono zwiększyć jego pojemność do 17 tys. kibiców.

„Obok planowany był parking wielopoziomowy, ale dziś to miejsce jest już zajęte. Mimo tego taki parking może powstać po drogiej stronie ulicy przy stacji benzynowej, a kolejne miejsca na Rusałce, bo w koncepcji jest planowana kładka nad Bystrzycą” – mówił Jacek Czarecki, prezes Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Przebudowa stadionu ma ruszyć w 2020 roku.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.