Nowy Rok. Czy 1 stycznia to święto nakazane? Czy trzeba iść do kościoła?

Ksiądz sprawujący mszę świętą
Ksiądz sprawujący mszę świętą | fot. pixabay.com

Czy msza 1 stycznia jest obowiązkowa? Odpowiedzi na to pytanie szuka wiele osób. Wierni 1 stycznia obchodzą uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. To święto nakazane, podczas którego katolicy powinni uczestniczyć we mszy świętej.

Nowy Rok. Czy 1 stycznia trzeba iść do kościoła?

W Polsce 1 stycznia nie jest tylko ustawowo dniem wolnym od pracy. 1 stycznia w kalendarzu liturgicznym funkcjonuje jako święto nakazane. Obchodzona jest bowiem uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Wierni należący do kościoła rzymskokatolickiego mają obowiązek uczestnictwa w mszy świętej.

Co ważne – zgodnie z paragrafem 1 kan. 1248 – osoby, które uczestniczyły we mszy świętej wieczorem, w dniu poprzedzającym święto, są zwolnione z obowiązku ponownego uczestnictwa w nabożeństwie w uroczystość nakazaną.

Oznacza to, że wierni, którzy wzięli udział we mszy świętej w sylwestra 31 grudnia i nie są w stanie pojawić się w kościele w Nowy Rok, nie popełnią grzechu.

W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi katolicy mogą uzyskać odpust zupełny.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.