Nowy mobilny skaner do prześwietlania pojazdów o wartości 17 mln zł wzmocni Polską granicę

Podpisanie umowy o skaner RTG
Podpisanie umowy na skaner RTG | Konsorcjum firm | fot. IAS

Zaawansowane urządzenie do monitorowania wjeżdżających pojazdów rozpocznie służbę najpóźniej w połowie maja 2024 roku. Tak wynika z umowy między konsorcjum firm, które zobowiązały się dostarczyć skaner.

Wschodnia granica kraju pod większą kontrolą

Nowe urządzenie skanujące, które zamówiło IAS w Lublinie to zaawansowane narzędzie służące do dokładnej kontroli zawartości kontenerów oraz pojazdów samochodowych. Wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, co pozwala na skuteczne wykrywanie nielegalnych ładunków, przemyconych towarów, w tym produktów tytoniowych.

Jest niezastąpionym wsparciem w odnajdywaniu materiałów niebezpiecznych, takich jak substancje wybuchowe, narkotyki czy broń palna. Dzięki technologii rentgenowskiej możliwe jest także wykrywanie ukrytych przestrzeni i nietypowych konstrukcji wewnątrz pojazdów i kontenerów, takich jak podwójne ściany, nieautoryzowane przegrody czy zbiorniki.

Podpisanie umowy o skaner RTG
Podpisanie umowy na skaner RTG | Konsorcjum firm | fot. IAS

Bezpieczeństwo potrafi kosztować – środki unijne pomogły w zakupie

Zakup urządzenia został realizowany w ramach programu „Wzmocnienie zdolności operacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej” w ramach Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz sprzętu do kontroli celnej CCEI (Customs Control Equipment Instrument). Wartość kontraktu wynosi 17.069.940,00 zł,  z czego: 5 967 540 zł to udział środków krajowych, a 11 102 400zł to udział środków unijnych.

Najnowsze technologie RTG utrudnią przemyt niebezpiecznych towarów

Podpisanie umowy o skaner RTG
Podpisanie umowy na skaner RTG | Konsorcjum firm | fot. IAS

Zaawansowane urządzenie rentgenowskie to znaczący postęp w dziedzinie kontroli przewożonych towarów i wzmacniania bezpieczeństwa na wschodniej granicy naszego kraju. To innowacyjne rozwiązanie, które wykracza poza same technologie, stanowiąc fundament naszej jeszcze wyższej czujności. Jest to nie tylko wsparcie techniczne dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, ale również nowy sojusznik w walce przeciwko przemytowi i zagrożeniom, które pojawiają się na granicy – podkreśla dr. Artur Krukowski, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.