Nowy, innowacyjny obiekt do ćwiczeń dla studentów Politechniki Lubelskiej

dr inż. Dariusz Piernikarski
fot. K. Kożuch, PL

Jest to samochód elektryczny (Scania 25P) wyposażony w 9 pakietów baterii o zasięgu do 250 km, przeznaczony do realizacji zadań typowych dla dystrybucji miejskiej. Jego najważniejsze zalety to m.in. zerowa (niemal) emisja, bardzo niski poziom generowanego hałasu i możliwość pracy w porze nocnej.

Kto jest inicjatorem przedsięwzięcia?

Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest dr inż. Dariusz Piernikarski z Katedry Zrównoważonego Transportu i Źródeł Napędu. Prowadzi on zajęcia z rozwoju konstrukcji kołowych środków transportu oraz projektowania nadwozi pojazdów użytkowych. Wykładowca doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotne jest połączenie teorii z praktyką w edukacji przyszłych inżynierów.

dr inż. Dariusz Piernikarski
fot. K. Kożuch, PL

– Niezwykle ważne jest pozostawać w bliskiej więzi z przemysłem i mieć najnowszą wiedzę o wprowadzanych na rynek innowacjach. Współpraca z importerami samochodów ciężarowych umożliwia studentom bezpośredni kontakt z najnowszymi generacjami pojazdów. Scania 25P pojawiła się uczelni jako rezultat tej współpracy, stając się doskonałym narzędziem dydaktycznym – zaznacza dr Piernikarski.

Co zyskali studenci?

Studenci przekonali się, jakie możliwości daje elektryczny napęd ciężarówki, a także, na czym polega jazda z zerowym poziomem emisji dwutlenku węgla i toksycznych składników spalin, przy minimalnym poziomie generowanego hałasu. Mieli także okazję bliżej przyjrzeć się technologiom wykorzystanym w elektrycznych samochodach ciężarowych.

studenci Politechniki Lubelskiej
fot. K. Kożuch, PL

Jak przyznaje Marcin, student II roku mechaniki i budowy maszyn, udział w takich praktycznych zajęciach daje mu możliwość lepszego zrozumienia tematów niż siedzenie w ławce.

– Dużo więcej zapamiętuję z takich zajęć. Można zobaczyć, jak coś jest zbudowane i jak działa w realnych warunkach. Myślę, że ta wiedza może się przydać w przyszłości – mówi student.

Dr inż. Dariusz Piernikarski uważa, że w obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, zdolność praktycznego stosowania wiedzy staje się coraz bardziej wartościowym atutem absolwentów.

dr inż. Dariusz Piernikarski
fot. K. Kożuch, PL

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.