Open Form. Wileńska to nowa inicjatywa artystyczna, która debiutuje na mapie kulturalnej Lublina. Od 5 do 11 sierpnia młodzi twórcy z Polski i Ukrainy zaprezentują swoje prace na targu przy ul. Wileńskiej, w ramach projektu „CreArt 3.0#stringing_together”. Festiwal ma na celu integrację sztuki z codzienną przestrzenią miejską oraz wsparcie Lublina w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
Artystyczne interwencje na Targu Wileńskim
Festiwal zgromadzi sześciu artystów, w tym cztery osoby lokalne: Różę Kowalczyk, Yulię Terpilovską, Michała Żyszkiewicza, Macieja Połynko, oraz dwie artystki z Ukrainy: Evę Alvor i Viktorię Teletien. Twórcy będą pracować w różnych mediach, od malarstwa po instalacje dźwiękowe, eksplorując tematykę dialogu z przestrzenią miejską oraz lokalną społecznością.
Historia i przyszłość Targu Wileńskiego
Targ przy ul. Wileńskiej, będący częścią osiedla zaprojektowanego przez Oskara i Zofię Hansenów, stanowi tło dla artystycznych działań. Jak mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, festiwal „będzie raczej kroniką jego dnia codziennego, inicjatywą funkcjonującą równolegle do miejsca i jego pierwotnego przeznaczenia”.
Organizacja i promocja festiwalu
Kuratorką festiwalu jest Marta Ryczkowska, historyczka sztuki i krytyczka, której towarzyszy Michał Fronk z Muzeum Osiedli Mieszkaniowych. W ramach promocji wydarzenia przygotowano specjalnie pomalowany autobus, dzieło artystów Glow i Ropera, który będzie widoczny na placu Łokietka do 11 sierpnia.
Czy uważacie, że integracja sztuki z przestrzenią miejską może wzbogacić codzienne życie mieszkańców? Jakie formy sztuki najbardziej Was interesują? Zachęcamy do dzielenia się przemyśleniami w komentarzach i udostępnienia informacji o festiwalu Open Form. Wileńska!
Dodaj swój komentarz