Nowe psy w lubelskim garnizonie policji. Do służby dołączyło 6 owczarków, belgijskie i holenderskie

Lubelska Policja nowy oddział dla psów
Nowi psi funkcjonariusze w Lubelskiej Policji | fot. Policja

Sześć psów patrolowych, składających się z trzech owczarków belgijskich i trzech owczarków holenderskich, rozpoczęło służbę w lubelskim garnizonie Policji. Ich głównym zadaniem jest wspieranie Oddziału Prewencji Policji w utrzymaniu ładu publicznego, zwłaszcza podczas imprez masowych. Saget, Skil, Sadar, Saldo, Saber i Szeld, wraz ze swoimi przewodnikami, niedługo będą strzec bezpieczeństwa mieszkańców Lubelszczyzny.

Cztery łapy w lubelskiej policji

Psy służbowe w policji mają wiele zastosowań. Wspierają funkcjonariuszy w różnych wyzwaniach podczas służby. Zwierzęta te potrafią tropić i wskazać drogę ucieczki sprawcy przestępstwa lub miejsce jego ukrycia. Ze swoimi przewodnikami patrolują ulice, dbają o bezpieczeństwo na imprezach masowych. Uczestniczą w konwojach policyjnych, potrafią obezwładnić najgroźniejszego przestępcę, a także odnajdują zaginionych.

Nowi psi funkcjonariusze w Lublinie 2
Przewodnik policyjny z psem | fot. Policja

Zwierzęta te są odporne na huk i hałas. Przemoc fizyczna wobec nich, może obrócić się przeciwko sprawcy danego aktu agresji. Ich zdaniem, jak zadaniem prawowitego policjanta jest „Chronić i Służyć”

Przewodnik Policyjny w terenie na tle pola
Przewodnik policyjny z psem | fot. Policja

W duecie ze swoim opiekunek tworzą skuteczną jednostkę terenową.

Zespołu Przewodników Psów Służbowych w lubelskiej policji

W Lubelskim garnizonie Policji, owczarki patrolowo-tropiące, wyspecjalizowane w poszukiwaniach zaginionych osób i tropieniu śladów ludzi, stanowią znaczącą grupę. Nowe psy służbowe, łącznie sześć, dołączyło do garnizonu w ramach utworzenia Zespołu Przewodników Psów Służbowych w Oddziale Prewencji Policji w Lublinie. Zespół składa się z trzech owczarków belgijskich i trzech owczarków holenderskich. Każdy z psów ma swojego indywidualnego opiekuna i przewodnika. Tworzy się między nimi wyjątkowa więź.

Nowi psi funkcjonariusze w Lublinie 4
Przewodnik policyjny z psem | fot. Policja

Zadania dla wyjątkowych funkcjonariuszy

Psy z Oddziału Prewencji Policji w Lublinie mają za zadanie wspierać funkcjonariuszy podczas wykonywania ich obowiązków służbowych. Uczestniczą w patrolach, wykorzystywane są do pomocniczego wsparcia policjantów w czasie indywidualnych operacji policyjnych, zabezpieczania demonstracji, obsługi imprez masowych oraz innych zgromadzeń publicznych.

Nowi psi funkcjonariusze w Lublinie 3
Przewodnik policyjny z psem | fot. Policja

Niedawno psy oraz och przewodnicy wrócili z 4-miesięcznego szkolenia w kategorii patrolowej, które odbyło się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Aktualnie Saget, Skil, Sadar, Saldo, Saber i Szeld adaptują się do nowych warunków i doskonalą swoje umiejętności podczas szkoleń z pododdziałem zwartym.

Zdobyte na szkoleniu umiejętności, w tym wzajemne zaufanie, partnerzy będą wykorzystywać teraz w codziennej służbie.

Nowi psi funkcjonariusze w Lublinie 6
Przewodnik policyjny z psem | fot. Policja

Psia policyjna emerytura

Obecnie w szeregach Policji Lubelskiej służbę pełni łącznie 36 policyjnych czworonogów. Pod opieką pozostaje także 18 psów, które przeszły na „emeryturę”.

Nowi psi funkcjonariusze w Lublinie 5
Przewodnik policyjny z psem | fot. Policja

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.