Najnowsze ogłoszenia (spoty)
Studia multimedialne, nagraniowe i realizacyjne, pracownie z różnych dziedzin sztuki, a także sala widowiskowa – w piwnicach Centrum Kultury przy ul. Peowiaków powstały nowe przestrzenie do prowadzenia działalności kulturalnej.
– Lubelska kultura otrzymała kolejne nowe przestrzenie do prowadzenia działalności animacyjnej, lubelscy artyści – pracownie twórcze o wysokim standardzie, a mieszkanki i mieszkańcy wyjątkowe miejsce, gdzie mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Było to możliwe dzięki realizacji europejskiego projektu z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego. Stworzyliśmy lepsze warunki dla kultury w mieście, ale też pełniej wykorzystaliśmy istniejący potencjał. Zakończona inwestycja pozwoli na rozszerzenie i wzbogacenie oferty prężnie działającej miejskiej instytucji, co jest istotne w kontekście prac nad aplikacją finałową do konkursu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Kompleksowa przebudowa zabytkowego podziemia
Inwestycja polegała na przebudowie piwnic, wpisanego do rejestru zabytków klasztoru powizytkowskiego, ich adaptacji do prowadzenia działalności kulturalnej oraz dostosowania do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych.

W wyniku prac budowlanych, w podziemiach powstały nowe pomieszczenia i pracownie o łącznej powierzchni użytkowej 867 m2. W piwnicach Centrum Kultury w Lublinie powstały nowe studia multimedialne, nagraniowe i realizacyjne, laboratoria rzeźby, scenografii, grafiki, malarstwa i rysunku, atelier filmu, animacji, fotografii, zaplecza techniczne, a także widowiskowa przestrzeń artystyczno-społeczna o pow. 200 m2, która stanie się miejscem koncertów, spektakli i spotkań.
Nowe piwnice Centrum Kultury mają 3 strefy
Strefa laboratoryjna tzw. Fab Lab pełni funkcję pracowni twórczych i edukacyjnych w kontekście poszukiwań kreatywnych rozwiązań w obszarze nowych technologii, jak i w ich zestawieniu
z tradycyjnymi metodami. Przewidziana jest tu również funkcja wystawiennicza, pozwalająca na udostępnianie efektów tych działań. W strefie tej planowane jest również wykorzystanie drukarki 3D w kontekście dostępności tyflografiki oraz prowadzenie warsztatów w tym zakresie.

Strefa multimedialna umożliwia zaawansowane eksperymenty z dźwiękiem, jego tworzeniem, przetwarzaniem, zapisem i udostępnianiem (studio dźwięku). Już od stycznia odbywają się tu cykle warsztatowe muzyki eksperymentalnej i regularne pokazy pracy. Obejmuje różne działania
w obszarze sygnału, zapisu, przetwarzania, postprodukcji i udostępniania dźwięku audio i video. Studio multimedialne pozwala na transmitowanie wydarzeń z Sali Kameralnej, jak również
na wszelkie działania związane z zapisem, montażem i postprodukcją obrazu. Przestrzeń ma być również udostępniana zewnętrznym podmiotom na kreatywne działania twórcze w obszarze multimediów.

Z kolei przestrzeń widowiskowa pozwala na prezentacje kameralnych wydarzeń muzycznych, małych form teatralnych i organizację spotkań. Atutem przestrzeni są jej parametry akustyczne, jak również możliwość bezpośrednich transmisji online dzięki połączeniu ze studiem multimedialnym, realizatorką i postprodukcją. Pozwala to również na profesjonalny zapis audiowizualny wydarzeń i ich dalszą eksploatację.
Miejsce wyposażono także w urządzenia dla osób z niepełnosprawnościami, czyli system wzmocnienia sygnału audio, w tym wzmacniacz pętli indukcyjnej, a także systemy do audiodeskrypcji oraz druku informacji w 3D dla osób niedowidzących.

Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię