Nowe obwodnice na Lubelszczyźnie. Będziemy mieć siedem nowych dróg. Gdzie powstaną i kiedy nimi pojedziemy?

Otwarcie obwodnicy Puław | fot. Krzysztof Nalewajko / GDDKiA

Nowe obwodnice na Lubelszczyźnie. Mowa tu o siedmiu nowych drogach, które mają powstać w najbliższych latach. Od ciężkiego ruchu samochodowego mają odetchnąć mieszkańcy Dzwoli, Gorajca, Janowa Lubelskiego, Łęcznej, Łukowa, Szczebrzeszyna i Zamościa.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce w ciągu najbliższych 10 lat przeznaczyć 28 mld złotych na program „100 obwodnic”. Część pieniędzy z tej puli trafi również do województwa lubelskiego.

W ramach rządowego programu powstanie sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś.

Dla części obwodnic opracowano już dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji, dla części jest prowadzony proces przygotowawczy. Są też takie zadania, dla których przygotowania dopiero się rozpoczną” – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Nowe obwodnice w województwie lubelskim

Koszt budowy siedmiu nowych obwodnic na Lubelszczyźnie będzie kosztować blisko 1,5 miliarda złotych. Co ważne, samorządy nie muszą dokładać ze swoich pieniędzy, bo budowa zostanie sfinansowana z Krajowego Funduszu Drogowego. Program budowy obwodnicy będzie realizowany do 2030 roku.

W woj. lubelskim powstaną obwodnice w: Dzwoli w ciągu drogi krajowej nr 74, Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74, Janowa Lubelskiego w ciągu drogi krajowej nr 74, Łęcznej w ciągu drogi krajowej nr 82, Łukowa w ciągu dróg krajowych nr 63 i 76, Szczebrzeszyna w ciągu drogi krajowej nr 74 i Zamościa w ciągu drogi krajowej nr 74.

Na razie nie wiadomo jednak, kiedy inwestycje zostaną zrealizowane. Trwają przygotowania dokumentacji technicznej poszczególnych obwodnic. W kolejnych latach mają zostać ogłoszone przetargi na budowę wszystkich siedmiu dróg.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.