Nowe miejsca pracy. Producent kostki brukowej zbuduje nowoczesną fabrykę w Lublinie

fabryka radom z gory e1471423479575

Lublin staje się coraz bardziej atrakcyjniejszym miejscem inwestycji dla przedsiębiorców. Przykładem może być firma Jadar, producent kostki brukowej, która jeszcze w tym roku planuje zbudować nowoczesną fabrykę w Lublinie.

W 2015 roku, pod względem wydatków na rozwój, Polska uplasowała się pod koniec drugiej dziesiątki na 28 państw zrzeszonych w Unii Europejskiej. Głównie było to spowodowane niskimi nakładami inwestycyjnymi w prywatnych przedsiębiorstwach. Na taką sytuację składa się kilka czynników. Jednym z nich jest brak kapitału i niechęć do zadłużania się, bowiem zaciąganie kredytów zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Innym tania siła robocza, często odbierająca przedsiębiorcom motywację do modernizowania zakładów oraz podnoszenia wydajności produkcji.

Wyższe koszty pracy

Innym impulsem, który może spowodować, że firmy z sektora prywatnego wreszcie sięgną głębiej do kieszeni są rosnące koszty pracy oraz zmniejszające się bezrobocie. Od 1 stycznia przyszłego roku rząd zaproponował podniesienie płacy minimalnej z 1850 zł do 2000 zł brutto. Koszt zatrudnienia pracownika będzie więc jeszcze wyższy. Z kolei spadające bezrobocie (zaledwie 8,8 proc. w czerwcu wg danych GUS) sprawia, że zaczyna brakować rąk do pracy. Zasoby taniej siły roboczej powoli zaczynają się wyczerpywać, a eksperci otwarcie mówią, że to początek rynku pracownika. Aby więc zwiększyć swoją konkurencyjność, firmy – chcąc nie chcąc – będą musiały zaryzykować i poczynić pewne inwestycje, m.in. mające na celu zwiększenie efektywności produkcji.

Lublin przyjazny przedsiębiorcom

Niektórzy polscy przedsiębiorcy zauważyli zmieniające się trendy. Radomska firma Jadar, lider w produkcji kostki brukowej, jeszcze w tym roku zamierza wybudować nowoczesną fabrykę w Lublinie. Zakład zajmie powierzchnię prawie 2,5 ha i będzie kosztował ponad 30 mln zł.

– Ta inwestycja otwiera przed nami możliwość pozyskania kolejnych kontraktów indywidualnych i dystrybucyjnych na terenie Polski Wschodniej – mówi Dariusz Kupidura, prezes zarządu firmy Jadar. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii nasze materiały będą na tyle atrakcyjne cenowo, że ich transport na większe odległości nadal będzie opłacalny.

Fabryka ma mieć dwie innowacyjne, sterowano komputerowo linie produkcyjne. W pobliżu ma powstać także ogród wystawowy o powierzchni około 1300 m kw., w którym będą prezentowane nie tylko najnowsze produkty, ale także oryginalne rozwiązania architektoniczne, inspirujące klientów do stworzenia własnego, niepowtarzalnego ogrodu. Budowa fabryki ma zakończyć się w III kwartale tego roku, a testy produkcyjne rozpoczną się najprawdopodobniej już pod koniec listopada.

– Inwestując w nowe technologie staniemy się bardziej konkurencyjni – mówi Bartosz Leszczyński, dyrektor sprzedaży firmy Jadar. W lubelskim zakładzie będziemy w stanie wykonywać produkty najwyższej jakości. To będzie najnowocześniejsza fabryka kostki brukowej w Polsce.

Nowe miejsca pracy

W fabryce planowane jest zatrudnienia 30 osób.

Generalnym wykonawcą fabryki została firma Rosa Bud.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.