Nowe miasta w województwie lubelskim od 2024 roku. Prawa miejska odzyska 3 miejscowości. Które?

mapa europa polska
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Od 1 stycznia 2024 roku na liście miast w Lubelskiem pojawią się 3 nowe pozycje. Dokumenty o zmianę statusu miejscowości zostały już złożone i zyskały pozytywną opinię MSWiA, obecnie czekają na zatwierdzenie w Radzie Ministrów.

Nowe miasta w województwie lubelskim

Rząd zaproponował, by od 1 stycznia 2024 r. status miasta uzyskały 34 miejscowości. Projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy został już skierowany do podpisu prezesa Rady Ministrów. Wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.

Projekt rozporządzenia zakłada nadanie statusu miasta 3 miejscowościom z Lubelszczyzny. Tym samym wszystkie wnioski samorządów z woj. lubelskiego uzyskały pozytywną rekomendację MSWiA. Wszystkie te miejscowości posiadały już w przeszłości status miasta, ale utraciły go ok. 1870 r. w wyniku carskich represji po powstaniu styczniowym.

Jakie nowe miasta pojawią się na mapie woj. lubelskiego w 2024 roku?

Nowe miasta w Lubelskiem od 1 stycznia 2024 roku:

PISZCZAC (powiat bialski)

  • Piszczac posiadał już prawa miejskie w latach 1530-1869. Głównym źródłem utrzymania mieszkańców jest działalność pozarolnicza. W gminnych konsultacjach za nadaniem Piszczacowi statusu miasta opowiedziało się 79,68% mieszkańców, a 13,58% było przeciw (frekwencja wyniosła 17,54%).

TUROBIN (powiat lubelski)

  • Turobin posiadał już prawa miejskie w latach 1420-1870. Miejscowość jest zwodociągowana i posiada sieć kanalizacyjną. W gminnych konsultacjach za nadaniem Turobinowi statusu miasta opowiedziało się 71,50% mieszkańców, a 28,49% było przeciw (frekwencja wyniosła 7,47%).

CZEMIERNIKI (powiat radzyński)

  • Czemierniki posiadały już prawa miejskie w latach 1509-1869. W Czemiernikach praktycznie zanikła działalność rolnicza. W gminnych konsultacjach za nadaniem Czemiernikom statusu miasta opowiedziało się 78,27% mieszkańców, a 16,28% było przeciw (frekwencja wyniosła 28,08%).

Która miejscowość według twojej opinii powinna uzyskać prawa miejskie? Daj znać w komentarzu poniżej – anonimowo.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.