Nowa szkoła podstawowa w Lublinie przyjmie 800 uczniów i 150 przedszkolaków

Nowa szkoła przy ul. Berylowej | fot. Miasto Lublin

Już we wrześniu szkoła podstawowa przy ul. Berylowej na Węglinie Południowym przyjmie pierwszych uczniów w swoje progi. Koszt budowy szkoły wraz z wyposażeniem to blisko 80 mln zł.

Szkoła w tym miejscu jest inwestycją niezbędną i priorytetową. Już od nowego roku szkolnego dzieci mieszkające w tej dynamicznie rozwijającej się dzielnicy nie będą musiały dojeżdżać do przepełnionej Szkoły Podstawowej nr 50 przy ul. Roztocze. Poprawi się nie tylko komfort nauki uczniów, ale także komfort pracy nauczycieli” – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Kompleks szkolno-kulturalny znajduje się obecnie w stanie surowym zamkniętym. Zakończył się montaż aluminiowej stolarki okiennej i drzwiowej, zostały wykonane elewacje oraz wszystkie niezbędne instalacje podtynkowe. Zakończono główne prace niwelacyjne przed budynkiem oraz zamontowano sieci zewnętrzne, a także wykonano większość wewnętrznych instalacji.

Obecnie prace budowlane koncentrują się przede wszystkim na dokończeniu budowy sali gimnastycznej, na której już wkrótce zostanie położony dach. Wewnątrz kompleksu prowadzone są intensywne prace wykończeniowe, m.in. przy kładzeniu płytek ściennych i podłogowych oraz montażu instalacji sanitarnej, elektrycznej oraz teletechnicznej.

Prace wykończeniowe będą trwały nieprzerwanie do czerwca, później zaplanowano odbiory i wyposażanie budynku, tak by szkoła była gotowa na przyjęcie dzieci 1 września” – informuje Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Czteropiętrowy budynek to jedna bryła z osobnymi wejściami dla każdej z jednostek. Szkoła Podstawowa przy ul. Berylowej będzie tzw. szkołą czterociągową (po cztery klasy jednego rocznika), w której od przyszłego roku szkolnego uczyć się będzie 800 uczniów w 32 klasach (po 25 osób w każdej) oraz 150 dzieci w wieku przedszkolnym w 6-oddziałowej placówce przedszkolnej o powierzchni ponad 1 300 m2.

W przedszkolu pojawią się trzy sale do zajęć ruchowych, z szatnią, zapleczem administracyjnym, pokojem logopedy, pokojem nauczycielskim i niezbędnym zapleczem sanitarnym. Sala gimnastyczna z widownią przewidziana została na 337 miejsc, a aula na 310 osób. Nowoczesny trakt żywieniowy przewiduje możliwość wykonania 1300 posiłków, w tym 900 obiadów dziennie” – wylicza Głazik.

Do szkoły prowadzić będą dwie drogi dojazdowe: od ul. Berylowej, obok budowanego kościoła parafialnego, oraz nowa droga, wybudowana od ul. Jantarowej. Teren przed budynkiem zostanie zagospodarowany poprzez budowę placu, utwardzonych ścieżek pieszo-rowerowych, schodów terenowych, ścian oporowych i placu zabaw. Uzupełniony zostanie również o elementy zieleni, ogrodzenie oraz oświetlenie.

Kompleks szkolno-kulturalny przy ul. Berylowej będzie najbardziej nowoczesną placówką oświatową w województwie lubelskim. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu to niemal 13 tys. m2. Koszt budowy z wyposażeniem to kwota blisko 80 mln zł.

Nowa szkoła przy ul. Berylowej | fot. Miasto Lublin
Nowa szkoła przy ul. Berylowej | fot. Miasto Lublin
Nowa szkoła przy ul. Berylowej | fot. Miasto Lublin

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.