Nowa opłata może spowodować podwyżkę ceny paliwa o nawet 60 groszy na litrze

paliwo tankowanie stacja paliw
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Komisja Europejska chce wprowadzić obowiązkową opłatę za emisję CO2. Nowa opłata miałaby być wliczona w cenę benzyny i oleju napędowego i wynieść nawet 60 gr/l.

Komisja Europejska zaostrza swoje cele pośrednie na drodze do neutralności klimatycznej. 23-stronicowy plan klimatyczny Komisji Europejskiej pokazuje, że KE chce zmniejszyć emisję CO2 o 55 procent do 2030 roku w porównaniu z 1990 rokiem. Obecnie nadal obowiązujący cel redukcji wynosi 40 procent.

Unia Europejska dąży do ograniczenia emisji CO2 także przez kierowców, a nowa opłata ma w tym pomóc. W jaki sposób? Projekt KE zakłada włączenie transportu drogowego UE do systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Obecnie uprawnienia na tym rynku kupują przede wszystkim elektrownie (węglowe i gazowe) oraz duży przemysł – czyli podmioty emitujące CO2.

Wkrótce takie uprawnienia będą musieli nabyć nie kierowcy, ale producenci paliw, którzy tę cenę przerzucą na wyższą cenę paliwa, za którą i tak zapłacą kierowcy. Wówczas za benzynę i olej napędowy zapłacimy o ponad 60 gr/l więcej niż obecnie.

Portal WysokieNapiecie.pl zastrzega, że to dopiero wczesny etap prac nad projektem, a jego ostateczny kształt wyłoni się w ramach prac na linii Komisja-Parlament-Rada.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.