Noc Kultury 2018 w Lublinie. Podwale stanie się krainą krawiectwa [PROGRAM]

Noc Kultury w Lublinie | fot. Marcin Butryn

MiastoMomenTy – to hasło tegorocznej Noc Kultury, która odbędzie się w nocy z 2/3 czerwca w Lublinie. Czego możemy się spodziewać?

Tegorocznym motywem przewodnim Nocy Kultury będzie kraina krawiectwa. Tej nocy Podwale zamieni się w wielki zakład krawiecki. Główną atrakcją wydarzenia ma być ulica Krawiecka. Ale zaraz, zaraz… Gdzie w Lublinie jest ulica Krawiecka? Oto zagadka!

Krawiecka na planie Lublina po raz ostatni pojawia się w 1947 roku. Była dokładnie tam, gdzie wydeptana przez błonia ścieżka prowadzi dziś do al. Unii Lubelskiej. Po ulicy Krawieckiej pozostało tylko wspomnienie, kilkanaście zdjęć i wierzba, której wiek szacowany jest na około 170 lat. Organizatorzy nie będą jej odbudowywać, a zagra ją inna ulica – Podwale.

– Zaprosiliśmy do współpracy wielu artystów i twórców, którzy pomogą nam zmienić oblicze ul. Podwale i przypomnieć o ulicy Krawieckiej. Będzie to przestrzeń pełna krawatów, tkanin, futra, maszyn do szycia i drobnych akcesoriów krawieckich, które tej wyjątkowej nocy okażą się dużo większe od nas samych – wyjaśnia Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor Nocy Kultury.

Krawatoskada

Na Podwalu znajdziemy także Krawatoskadę, zwieńczenie „Akcji krawat” – instalację wykonaną pod kierunkiem Pawła Adamca przez studentów Architektury Krajobrazu KUL i słuchaczy florystyki Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych. Instalacja ma być stworzona na kształt kaskady, lecz wykonanej z krawatów.

Ci sami autorzy odmienią też oblicze ceglanego muru na Podwalu. Tekstury, czyli wąskie wnęki, staną się oknami, przez które można będzie podglądać aranżacje z guzików, suwaków czy kieszeni.

Co jeszcze?

Na Podwalu znajdziemy również „stretching”, czyli instalację rozciągniętą do granic możliwości, ponieważ ma być zrobiona z rajstop. Za jej wykonanie odpowiadają studenci Architektury Krajobrazu KUL, pod kierunkiem Agnieszki Kułak.

Krawieckie Podwale nie mogłoby się bez nich obejść. Zobaczymy i usłyszymy Maszynownię – instalację ze starych maszyn do szycia, której towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana kompozycja dźwiękowa przez Pawła Romańczuka.

Noc Kultury w Lublinie | fot. Marcin Butryn

A że od krawiectwa do dziergania na drutach jest naprawdę niedaleko, dlatego na Podwalu znajdziemy też Zbombardowane mandale (Bombardowanie włóczką).

Dopełnieniem ul. Podwale będą Błonia pod Zamkiem, gdzie jak przed rokiem ulokuje się Strefa Twórczości i Inspiracji – miejsce, które szczególnie przypadnie do gustu rodzicom z dziećmi. Liczne warsztaty i kreatywne zabawy pozwolą wspólnie spędzić czas.

Będziemy między innymi budować Miasto z cukru, czyli bawić się w architektów, którzy z cukrowych kostek wyczarują zupełnie nowy świat. Na Błoniach pod Zamkiem znajdzie się też strefa relaksu zorganizowana przez nocowanie.pl, sponsora Nocy Kultury – dodają organizatorzy.

Noc Kultury w Lublinie | fot. Marcin Butryn

Wymienione atrakcje to tylko część całego i obszernego programu. Noc Kultury to dziesiątki mniejszych i większych wydarzeń; koncertów, wystaw, spektakli teatralnych. Lublin w ciągu tej nocy zamienia się w miasto nieznane, magiczne – zachęca do odkrywania jego tajemnic, ukrytych w każdym zaułku i uliczce.

Pełny harmonogram już wkrótce na www.nockultury.pl a najważniejsze punkty programu dostępne będą w wersji mobilnej w aplikacji Going. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.