Niższy VAT na żywność i paliwo od lutego. Rząd przyjął tarczę antyinflacyjną 2.0

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poświęconej tarczy antyinflacyjnej 2.0
Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poświęconej tarczy antyinflacyjnej 2.0

Rząd przyjął we wtorek tzw. tarczę antyinflacyjną 2.0. W ramach tarczy od lutego zostaną m.in. obniżone stawki VAT na paliwo, żywność, ciepło i nawozy.

Tarcza antyinflacyjna 2.0

W ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej obniżamy do zera VAT na żywność i z 23 proc do 8 proc. VAT na paliwo – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Nowe stawki VAT będą obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.

„W lutym obniżamy podatek VAT na paliwo z 23% do 8%. To wpłynie na dalsze zmniejszenie ceny paliwa, nawet o 60-70 gr na litrze. Cena benzyny powinna osiągnąć ok. 5 zł za litr” – powiedział premier.

Do zera ma być również obniżony VAT na podstawowe produkty żywnościowe. Jak zapewnia rząd, dzięki temu działaniu przeciętna rodzina zaoszczędzi ok. 45 zł miesięcznie. Zerowa stawka VAT ma dotyczyć także gazu i nawozów.

Premier zapowiedział też m.in. obniżkę na kolejne cztery miesiące VAT-u na prąd do 5 proc. i VAT-u na ciepło.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.