Niż Oliver nadciąga! Według IMGW niesie za sobą śnieżyce. We wtorek spadnie ponad 10 cm śniegu

Śnieg zalegający na chodniku
Śnieg zalegający na chodniku | fot. Dominik Wąsik

Niż Oliver jest coraz bliżej Polski. Jeżeli chodzi o wystąpienie śnieżyc, najbardziej prawdopodobne będzie to na południu, południowym zachodzie i południowym wschodzie kraju. Śnieżyć będzie przez wiele godzin bez przerwy. W niektórych regionach może dojść do paraliżu na drogach.

Niż Oliver przyniesie śnieżyce

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pogoda w nadchodzącym tygodniu będzie na ogół zmienna. Niemal każdego dnia mogą wystąpić opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu, a przejściowo nawet marznącego deszczu.

Z zachodu do Polski zbliża się niż Oliver ze strefą frontową, która przyniesie śnieżyce na południu, południowym zachodzie i południowym wschodzie kraju. Szczególnie we wtorek (28.11) spadnie tam od 5 do 10 cm śniegu, miejscami warstwa białego puchu może przekroczyć nawet 15 centymetrów.

Nadciąga Oliver. Prognozowany zasięg śnieżycy o godzinie 14:00, 28 listopada 2023

Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce - 28 listopada 2023, godz. 14:00
Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce – 28 listopada 2023, godz. 14:00

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce o godzinie 23:00, 28 listopada 2023

Prognozowany przyrost warstwy śnieżnej - 28 listopada 2023, godz. 23:00
Prognozowany przyrost warstwy śnieżnej – 28 listopada 2023, godz. 23:00

Prognoza pogody dla województwa lubelskiego

We wtorek (28.11) zachmurzenie duże, początkowo na północy większe przejaśnienia. Z południa na północ województwa będzie przemieszczała się strefa opadów śniegu, na krańcach południowych opady chwilami o umiarkowanym natężeniu i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do około 8 cm. Temperatura maksymalna od -3°C do -0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, z kierunków wschodnich.

W nocy z wtorku na środę (28/29.11) zachmurzenie duże i opady śniegu. Na wschodzie województwa okresami o umiarkowanym natężeniu i tam przyrost pokrywy śnieżnej do około 7 cm. Temperatura minimalna od -5°C do -4°C. Wiatr na ogół umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i północny.

W środę (29.11) zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami po południu. Początkowo opady śniegu, stopniowo zanikające. Temperatura maksymalna od -4°C do -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie porywisty, północno-zachodni.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenie dla całego obszaru województwa lubelskiego przed intensywnymi opadami śniegu. Śnieżyć będzie przez praktycznie cały dzień. Może wówczas dojść do paraliżu na drogach.

Zobacz aktualne ostrzeżenia pogodowe IMGW.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.