Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce na zakończenie grudnia 2023 roku wyniosła 5,1 procent, co oznaczało minimalny spadek w porównaniu z końcem 2022 roku.
Zimą bezrobocie w Polsce nieznacznie rośnie
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wstępnie ustaliło, że na zakończenie 2023 roku w urzędach pracy było zarejestrowanych około 789,4 tys. osób bezrobotnych. W porównaniu z listopadem 2023 r. odnotowano nieznaczny wzrost o 2,1 proc., czyli około 16 tys. osób więcej.
W miesiącach zimowych ze względu m.in. na koniec prac sezonowych obserwowany jest nieznaczny wzrost bezrobocia. Jest to zjawisko cykliczne i naturalne.
30 tys. bezrobotnych mniej – podział na województwa
W grudniu zeszłego roku odnotowano o niemal 30 tysięcy mniej bezrobotnych niż rok wcześniej. W regionie wielkopolskim stopa bezrobocia sięgała 3%, prezentując najniższy poziom, (lubelskie dla miesiąca listopad 7,3%) podczas gdy województwo podkarpackie odnotowało najwyższy wskaźnik bezrobocia wynoszący 8,7%. Pracodawcy zgłosili do urzędów pracy łącznie 68 tysięcy wolnych miejsc pracy i ofert aktywizacji zawodowej.
W statystykach Polska wypada jako kraj z minimalnym bezrobociem do średniej unijnej
Z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat w dniu 30 listopada 2023 r. wynika, że wskaźnik bezrobocia w Polsce w październiku ubiegłego roku wyniósł 2,8%. Ten poziom był znacznie niższy niż średnia unijna (6,0%) oraz średnia dla krajów strefy euro (6,5%). Polska zajęła drugie miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w Unii Europejskiej, ustępując tylko Malcie (2,5%).
Dodaj swój komentarz