Niezwykłe zjawisko nad Lublinem – na niebie pojawił się efekt „halo”

Efekt "halo" zaobserwowany nad Lublinem | fot. czytelniczka Ewa

Dzisiaj nad Lublinem można było zaobserwować ciekawe zjawisko wokół Słońca. Mianowicie chodzi o efekt „halo”, który utworzył jasny pierścień w barwach tęczy.

Nasza czytelniczka nadesłała zdjęcie ukazujące zjawisko halo i powiązanego z nim rzadkiego kręgu parhelicznego uchwyconego w środę nad Lublinem. Zdjęcie zostało wykonane przed godz. 10 na placu Litewskim.

Halo – świetlisty pierścień

Efekt halo to zjawisko optyczne, które może powstawać zarówno wokół tarczy Słońca jak i Księżyca. To świetlisty pierścień, który przybiera różne barwy – od białego po kolory tęczy. Zjawisko powstaje w momencie, gdy na drobnych kryształkach lodu w atmosferze załamuje się światło słoneczne. Często zapowiada pogorszenie pogody i opady.

Przy obserwacji halo należy zachować ostrożność, chronić oczy przed bezpośrednim wpływem światła słonecznego – ze względu na ryzyko trwałego upośledzenia wzroku.

Obserwujcie od czasu do czasu niebo, być może Wam również uda się uwiecznić coś niecodziennego, co możemy opublikować na naszym portalu. Zdjęcia przesyłajcie na adres: [email protected]

Efekt „halo” zaobserwowany nad Lublinem | fot. czytelniczka Ewa


Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.