„Niewygodne” buty: Nieznajomość prawa przyczyną kłopotów

kajdanki na rękach
Zdjęcie ilustracyjne | fot. policja

Na granicy w Hrebennem Służba Celno-Skarbowa zatrzymała buty wykonane ze skóry pytona, które były przewożone bez wymaganych zezwoleń CITES.

Moda na bakier z prawem

Na przejściu granicznym w Hrebennem funkcjonariusze znaleźli w bagażu mieszkańca USA buty ze skóry pytona. Pytony, podobnie jak inne węże dusiciele, są objęte ochroną CITES, wymagającą specjalnych zezwoleń na przewóz wykonanych z nich wyrobów.

Mężczyzna nie posiadał niezbędnych dokumentów, tłumacząc, że nie wiedział o takim obowiązku. Nieznajomość prawa nie zwalnia jednak z odpowiedzialności, co skutkowało konfiskatą butów i groźbą kary. Za przewożenie okazów CITES bez zezwoleń grozi kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Szacunkowa wartość zatrzymanych butów wynosi 1,5 tys. zł.

Buty ze skóry węża
Zatrzymane przez funkcjonariuszy buty | fot. KAS

Ochrona gatunków CITES – problem globalny

Lista zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt stale się wydłuża. Zgodnie z raportem ONZ, w ciągu najbliższych dekad może wyginąć nawet co ósmy gatunek. Dlatego ochrona dzikich gatunków w ramach Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) jest tak istotna.

Czy jesteś świadomy zagrożeń związanych z nielegalnym przewozem chronionych gatunków? Podziel się swoją opinią w komentarzach!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.