Niewybuch bomby lotniczej w Różance

Niebezpieczny niewybuch
Bomba lotnicza zabezpieczona przez saperów

Podczas prac polowych w miejscowości Różanka odnaleziono niewybuch bomby lotniczej z czasów II wojny światowej. Policja i OSP zabezpieczyli teren, a saperzy bezpiecznie usunęli niebezpieczny ładunek.

Znalezienie niewybuchu i akcja saperów

W poniedziałek po godzinie 18:00 mieszkaniec Różanki w gminie Włodawa natknął się na niewybuch podczas prac polowych. Dyżurny włodawskiej komendy natychmiast skierował na miejsce policjantów, którzy wspólnie z OSP Różanka zabezpieczali teren, uniemożliwiając dostęp osobom postronnym.

Patrol saperski zidentyfikował znalezisko jako bombę lotniczą z okresu II wojny światowej, ważącą blisko 100 kilogramów i mającą 63 centymetry długości. Specjaliści bezpiecznie usunęli bombę.

Saperzy
Niewybuch znaleziony na polu

Ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem

Lasy i pola w Polsce często kryją niewybuchy z czasów wojny, które mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Nawet niewielki wstrząs lub dotknięcie mogą doprowadzić do wybuchu. Dlatego w przypadku znalezienia podejrzanych przedmiotów należy natychmiast zawiadomić odpowiednie służby, a pod żadnym pozorem nie wolno ich samodzielnie wyciągać, rozbierać ani wrzucać do ognia.

Patrol saperski
Patrol saperski samochód | fot. ilustracyjne

Jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchu

Jeśli znajdziesz przedmiot przypominający granat lub pocisk:

  • Nie dotykaj go ani nie próbuj przemieszczać.
  • Zawiadom natychmiast służby pod numerem alarmowym 112.
  • Zabezpiecz miejsce i ostrzeż innych, aby nie zbliżali się do znaleziska.

Czy kiedykolwiek natknęliście się na niebezpieczne znaleziska? Podzielcie się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami w komentarzach, a także udostępnijcie ten artykuł, aby zwiększyć świadomość na temat bezpiecznego postępowania z niewybuchami!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.