Ważny temat? Prześlij newsa!

Niewybuch artyleryjski z II WŚ. Neutralizacją pocisku zajęła się jednostka saperska z Chełma

Spotted Lublin

  • Data publikacji: 26 lutego 2024, 09:41
  • Region

Przed weekendem na obszarze gminy Terespol odnaleziono niewybuch artyleryjskiego pocisku o długości 30 cm. Prawdopodobnie został on przywieziony do jednej z firm wraz z piaskiem z kopalni. Obszar został zabezpieczony przez policję do czasu przybycia saperów, którzy zneutralizowali niewybuch. Ważne jest, aby pamiętać, że odnalezionych niewybuchów nie należy dotykać ani próbować przenosić. Niespodzianka w transporcie […]

30 cm niewybuch w Terespolu

Niewybuch z II WŚ znaleziony na terenie Terespola

Przed weekendem na obszarze gminy Terespol odnaleziono niewybuch artyleryjskiego pocisku o długości 30 cm. Prawdopodobnie został on przywieziony do jednej z firm wraz z piaskiem z kopalni. Obszar został zabezpieczony przez policję do czasu przybycia saperów, którzy zneutralizowali niewybuch. Ważne jest, aby pamiętać, że odnalezionych niewybuchów nie należy dotykać ani próbować przenosić.

Niespodzianka w transporcie piasku

Dyżurny komisariatu w Terespolu został powiadomiony o odkryciu pocisku artyleryjskiego na terenie jednej z firm w gminie Terespol. Niewybuch został przywieziony wraz z piaskiem z kopalni. To już kolejna taka sytuacja, kiedy „niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej” są transportowane razem z surowcem z kopalinami.

Rozpoznanie pocisku potwierdził specjalista

Natychmiast na miejsce został wysłany funkcjonariusz z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego, który potwierdził zgłoszenie. Policjanci zabezpieczali teren, aby uniemożliwić osobom postronnym dostęp do niewybuchu, do czasu przybycia patrolu rozminowania z Jednostki Wojskowej w Chełmie.

Pocisk artyleryjski w Terespolu
30 cm niewybuch znaleziony w GM. Terespol

Saperzy w akcji

Saperzy zajęli się neutralizacją niewybuchu, który okazał się być pociskiem artyleryjskim o długości 30 cm. Poszukiwania kolejnych niebezpiecznych ładunków w okolicy, nie przyniosły nowych znalezisk.

Jak zachować się, gdy znajdziesz niewybuch?

Należy unikać: odkopywania, dotykania, podnoszenia, przenoszenia, uderzania, rozbijania, rzucania, podgrzewania (np. wrzucania do ogniska) oraz manipulowania przedmiotami tego rodzaju. Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po natrafieniu na niewypał lub niewybuch, oraz nieprawidłowe postępowanie wynikające z braku świadomości zagrożenia, może prowadzić do wielu tragedii, włączając w to nawet śmierć.

Patrol saperski
Patrol saperski samochód | fot. ilustracyjne

Zachowaj szczególną ostrożność

Mundurowi apelują również do amatorów pozyskiwania złomu oraz zbieraczy różnego rodzaju militariów. Pamiętajmy, że nawet w przypadku odnalezienia przedmiotu choćby przypominającego niewybuch, pod żadnym pozorem nie wolno nam go dotykać. Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch zabezpieczyć przed dostępem innych osób, następnie powiadomić niezwłocznie najbliższą jednostkę Policji.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check