Niewiedza czy głupota, czyli najczęstsze i najbardziej irytujące przewinienia kierowców

zebra crossing 377532 1920 e1461059654787

Jazda bez zapiętego pasa bezpieczeństwa, używanie niewłaściwych świateł, niewłączanie kierunkowskazów podczas zmiany pasa ruchu czy kierunku jazdy. To tylko nieliczne z setek albo tysięcy przewinień jakich dopuszczają się kierowcy. Które z nich wynikają z głupoty i ignorowania przepisów Prawa o Ruchu Drogowym, a które z braku świadomości swojego błędu? Spróbujmy się przyjrzeć problemowi.

Brak sygnalizacji zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy

Kierunkowskazy to te małe pomarańczowe światełka będące zazwyczaj częścią reflektora przedniego oraz tylnej lampy włączające się w odpowiednich odstępach czasowych sygnalizujące przede wszystkim innym użytkownikom drogi nasze zamiary. Przepisy Prawa o Ruchu Drogowym zobowiązują każdego kierującego do ich używania, a w przypadku rowerzystów do manualnego (ręcznego) wskazania kierunku, w którym zamierza się poruszać.

Art. 22 ust. 5

„Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.”

Czym grozi takie niedopatrzenie ze strony kierującego? Za utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru przewidziano mandat w wysokości 200 PLN.

head-lamp-171417

„Mruganie” długimi, aby ostrzegać innych, że Policja się gdzieś „czai”

Rycerze na swych blaszanych rumakach chcący zbawić świat i uchronić ludzkość przed tymi niedobrymi Policjantami, którzy z niewiadomych przyczyn łapią wzorowych kierowców i wlepiają im straszliwe mandaty bardzo często dopuszczają się tzw. „mrugania” światłami drogowymi celem ostrzeżenia o niebezpieczeństwie. Jakież to szlachetne i… GŁUPIE. Przepisy Prawa o Ruchu Drogowym obowiązują każdego kierującego bezwzględnie, a poruszanie się poza jego granicami objęte jest stosowną karą. Próba ratowania tych, którzy są na bakier z przepisami może przysporzyć nam problemów. Podczas zatrzymania przez Policję możemy bowiem otrzymać mandat w wysokości 200 PLN za korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami.

Art. 28 ust. 2

Zabrania się:

– nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego;

– używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba, że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem;

– ostrzegania światłami drogowymi w warunkach, w których może to spowodować oślepienie innych kierujących.

Źródło: www.premium-transport.com
Źródło: www.premium-transport.com

Jazda z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa

Jedni tłumaczą się, że zapomnieli, inni, że tak im wygodniej. Pomijając sytuacje, w których z przyczyn zdrowotnych jesteśmy zwolnieni z obowiązku zapinania pasów, każda tego typu sytuacja to po prostu głupota. Zdarza Wam się zapomnieć umyć, zjeść, ubrać? Mnie nigdy i wam raczej też nie. Będąc kierowcą musimy bezwzględnie pamiętać o takich „szczegółach”. Pasy bezpieczeństwa są elementem zespołu cech pojazdu mających na celu zmniejszenia skutków zaistniałej kolizji lub wypadku drogowego z punktu widzenia wszystkich uczestników tego zdarzenia. Mówiąc krócej, pasy ratują życie. Pomijając fakt, że w momencie zderzenia pasy przytrzymują nasze ciało przed próbą poruszania się dalej w kierunku i z prędkością podróży, uzbrajają one również poduszki powietrzne. Jeżeli nie zapniemy pasów to poduszka powietrzna, będąca kolejnym elementem bezpieczeństwa biernego samochodu, zwyczajnie nie zadziała. Jedna czy dwie sekundy poświęcone na tę czynność mogą uchronić nas przed bardzo poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią. A co w tym temacie mówią przepisy?

Prawo o Ruchu Drogowym art. 39 ust. 1

„Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3, 3b i 3c.”

Jak się to przekłada na sankcje:

Jeżeli kierowca podróżuje bez zapiętych pasów bezpieczeństwa to naraża się na mandat w wysokości 100 PLN i 2 pkt karne.

„Kierowanie pojazdem przewożącym pasażerów niekorzystających z pasów bezpieczeństwa – 100 zł

„Naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem – 2 pkt

Jeżeli pasażerowie podróżują bez zapiętych pasów to narażają zarówno siebie, jak i kierującego na następujące mandaty:

Pasażerowie – 100 PLN

Kierowca – 100 PLN i 4 pkt karne

„Przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa lub używaniu hełmów ochronnych  – 4 pkt

Źródło: www.star98radio.com
Źródło: www.star98radio.com

Wyrzucanie śmieci przez okno

Brak kultury, głupota, chamstwo? Jak inaczej nazwać wyrzucanie śmieci przez okno? Nie jest ważne czy będzie to tylko ogryzek po jabłku, niedopałek papierosa czy torebka po hamburgerze, śmiecenie to śmiecenie.

Prawo o Ruchu Drogowym art. 45 ust. 1 pkt 9:

„Zabrania się:

– zaśmiecania lub zanieczyszczania drogi”

Za takie zachowanie grozi nam mandat w wysokości od 50 do 200 PLN.

Jazda z włączonymi światłami przeciwmgłowymi

Wielu kierowców dopuszcza się jazdy z włączonymi światłami przeciwmgłowymi. Jedni używają ich jako świateł dziennych, inni uważają, że tak samochód wygląda bardziej okazale. Jeżeli ich użycie nie jest wymuszone warunkami atmosferycznymi to w każdej z tych sytuacji kierujący łamią przepisy Prawa o Ruchu Drogowym.

Art. 30 ust. 3

„Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.”

Art. 51 ust. 5

„Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.”

Nieuzasadnione korzystanie z przednich świateł przeciwmgłowych podlega karze w wysokości 100 PLN i 2 pkt karnych.

Źródło: www.jezdzepogdansku.blogspot.com
Źródło: www.jezdzepogdansku.blogspot.com

Utrudnianie przejścia pieszym

Wyjeżdżając z ulic podporządkowanych wielu kierowców nie może przeboleć, że mają przed sobą 2 metry wolnej przestrzeni przeznaczonej na przejście dla pieszych. Co wtedy robią? Oczywiście podjeżdżają do samochodu poprzedzającego, tym samym utrudniając przejście pieszym. Bo przecież zaczekać te 10 sekund to jak wieczność.

Art. 49 ust. 1 pkt 2

„Zabrania się zatrzymania pojazdu:

– na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem.”

Ile będą kosztować kierującego te cenne 2 metry bliżej skrzyżowania? No cóż, od 100 do 300 PLN. Warto?

Źródło: www.washnrolltn.com
Źródło: www.washnrolltn.com

Jedzenie, picie, palenie za kierownicą

Dla wielu z nas samochód, ze względu na charakter wykonywanej pracy, staje się drugim domem. Pędząc w pogoni za pieniądzem niejednokrotnie zdarza się, że jemy oraz pijemy prowadząc samochód. Pomijając negatywne skutki dla naszego zdrowia, portfel również może ucierpieć. Spożywanie czegokolwiek za kierownicą wiąże się z mandatem wysokości 50 PLN. Palenie za kierownicą również objęte jest stosowną karą w wysokości 50 PLN. Droga ta paczka „fajek”. Czy wszyscy kierujący powinni się obawiać mandatów z tego tytułu? Na szczęście nie. Zakazy te dotyczą przede wszystkim taksówkarzy i kierowców autobusów. W dosyć zawiły sposób mówią o tym przepisy Prawa o Ruchu Drogowym.

Art. 63 ust. 5

„Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.”

Jeśli wielokrotnie przeanalizujemy ten tekst i wyeliminujemy wszystkie możliwe warianty to w gronie osób objętych tym zakazem znajdują się właśnie kierowcy taksówek oraz autobusów, pod warunkiem, że przewożą pasażerów.

Podsumowanie

Nikt nie jest idealny i potknięcia się zdarzają. Grunt to zauważyć co się robi źle i starać się eliminować błędy. Sztuka samodoskonalenia się to wspaniała umiejętność, która może uchronić nas od nieprzyjaznych spojrzeń, obraźliwych gestów oraz mandatów. Warto zastanowić się nad swoim zachowaniem na drodze i dostrzec błędy, których z pewnością się dopuszczamy.

Opracowanie: Test Auto

Materiał edytowany przez: Joanna Szwalikowska, Ilona Standela, Aleksandra Chyła

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.