Nietypowa chmura nad Bełżycami

20180914 182743
Nietypowa chmura nad Bełżycami | fot. czytelniczka Justyna

Czytelniczka Justyna podesłała nam zdjęcie ciekawej chmury nad Bełżycami. Wy też zrobiliście? Podeślijcie je na [email protected].

Pofalowane chmury nie są niczym ani dziwnym, ani niebezpiecznym. Sęk w tym, że w naszej części świata występują niezwykle rzadko, tak więc i ludzie nie są z nimi oswojeni. Ich wygląd przywodzi na myśl burze i niebezpieczeństwo, a to bardzo nieprawdziwe skojarzenia.

Stratocumulus undulatus, bo tak fachowo się nazywają, nie przynoszą żadnych burz i łatwo rozwiewa je wiatr. Obłoki tworzą liczne fale, przez co chmury swoim kształtem i zachowaniem na niebie przypominają morze w czasie sztormu.

Meteorolodzy badający to zjawisko przypuszczają, że następuje, gdy chmury stanowią granicę między chłodnym powietrzem, jakie zebrało się nad podłożem, a cieplejszymi masami powietrza, które są mniej gęste i zalegają powyżej podstawy chmur.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.