Nietrafiony kierunek studiów? Spokojnie – jeszcze możesz go zmienić. To proste!

shutterstock 67536898
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Bardzo duża liczba studentów wybiera konkretny kierunek nie w odniesieniu do własnych pasji, ale za namową rodziny, przyjaciół czy z przekonaniem, że dany zawód przyniesie im dobrą przyszłość. Co zrobić, gdy studia Cię nie cieszą? Głowa do góry! Jest nadzieja 🙂

Studiuję X, bo tak chciała mama

Wybór kierunku studiów to często decyzja na całe życie. Kształcisz się w danym kierunku ze świadomością, że ten konkretny zawód będziesz wykonywać w przyszłości. Tylko że często studia wybierane są pod presją rodziny. Wielu młodych ludzi, którzy są całkowicie zależni od rodziców, wybiera kierunki nieadekwatne do swoich zainteresowań. Zostają lekarzami, bo tak chciała mama. Uczą się pilnie, żeby być prawnikami, bo takie było marzenie ojca.

Kierunek studiów – widmo dużych zarobków („pewniak”)

Bardzo często też sami podejmujemy złe decyzje, bo wydaje nam się, że konkretny kierunek zapewni nam stabilną przyszłość. Branża IT, zarządzanie, logistyka – to wszystko są „pewniaki”, które niemalże gwarantują zatrudnienie. Tylko że znowu wracamy do sedna sprawy, czyli do faktu, że jeżeli nie robisz czegoś z pasji, to jest to na tyle wymuszone, że nigdy nie osiągniesz w tym dobrych efektów.

Łącząc pasję z chęcią zdobywania wiedzy, a prościej mówiąc będąc we właściwym miejscu i czasie. Masz większą szansę na powodzenie. Sukces to wykorzystać najlepiej posiadane możliwości we właściwym otoczeniu.

Studiując na WSPA w Lublinie, masz możliwość zmiany kierunku studiów niemal w każdym momencie. Jeżeli poczujesz, że to, czego się uczysz, nie rezonuje z Tobą, możesz odwrócić bieg zdarzeń.

Zobacz jakie to proste:

02 090118WSPA infografika atuty 1280x1920px WEB
Atuty studiowania w WSPA | mat. Partnera

Zamiana kierunku studiów – jak to wygląda w praktyce?

Zagłębienie się w aspekty konkretnego kierunku czasami pokazuje, że to nie to, czego oczekiwaliśmy. Ludzie mają różne preferencje, różne zainteresowania i zróżnicowany sposób widzenia świata. W takiej sytuacji trzeba się poważnie zastanowić, czy nie lepiej byłoby zmienić kierunek.

Zamiana kierunku studiów w WSPA jest ułatwiona do maksimum, tak by student mógł niemalże płynnie przejść na inny kierunek, bez straty czasu i bez zbędnych formalności.

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie pomaga studentom ukierunkować się zawodowo. W każdej chwili można zmienić kierunek, a egzamin nadrobić w dogodnym terminie ustalonym indywidualnie z wykładowcą.

– Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek i poczekać na jego rozpatrzenie. Cała procedura jest bardzo prosta – komentuje Klaudia Górska, kierownik działu marketingu WSPA.

Zmiana kierunku studiów – jaki ma to wpływ na Twoje życie?

Skutki decyzji o zmianie studiów odbijają się nie tylko na późniejszym życiu zawodowym, ale na też obecnej kondycji psychicznej i fizycznej. Frustracja wynikająca z braku spełnienia i wizja przyszłości niedopasowanej do naszych oczekiwań, realnie wpływają na jakość życia.

Nie dość, że stres odbija się na odporności organizmu i motywacji do działania, to jeszcze spada poczucie własnej wartości. Brak spełnienia sprawia, że nie angażujemy się w naukę i często pojawia się problem bardzo słabych wyników. Studenci są zdezorientowani – nie wiedzą, co mają robić dalej.

Praca po WSPA
Obierz właściwy kierunek fot. WSPA

Obierz właściwy kierunek

Przed nami jeszcze wizja pracy w zawodzie, który nas nie cieszy, albo wizja zmarnowanego czasu i konieczności przekwalifikowywania się. Nie ma sensu brnąć aż tak daleko, skoro kierunek można zmienić. Zmiana kierunku dodaje często motywacji do działania, poprawia samopoczucie i powoduje, że pozytywnie patrzymy w przyszłość.

Wielu studentów sądzi, że wybór odpowiedniego kierunku to już decyzja ostateczna i że albo go skończą, albo jedyne, co mogą zrobić, to przerwać studia. Nie tędy droga – czas, który upłynął, nie musi być stracony. Ze wsparciem WSPA zostanie wliczony do nowego kierunku tak, jakbyś studiował go od początku. Nic nie stracisz, a zyskać możesz bardzo wiele.

Ponadto oferta uczelni skierowana jest do wszystkich tych, którzy potrzebują elastycznej formy nauki. Dzięki możliwości studiowania online wykształcenie mogą zdobyć osoby niepełnosprawne, młode mamy czy ludzie przebywający na stałe za granicą.

Dodatkową formą wsparcia w czasie nauki są wysokie stypendia. Ich kwoty są znacznie wyższe niż w przypadku uczelni państwowych, a to sprawia, że studiowanie nie obciąża tak budżetu.

Jeżeli chcesz zmienić kierunek albo dopiero rozpocząć studia – nie czekaj. Trwa rekrutacja na semestr letni 2017/2018. Więcej informacji na ten temat uzyskasz na stronie wspa.pl/rekrutacja, a naukę możesz rozpocząć już na przełomie lutego i marca 2018.

WSPA Rekrutacja Zima
Kształcimy ludzi Przedsiębiorczych WSPA | mat. Partnera

Materiał powstał przy współpracy z Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Administracji

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.