We wtorek zadzwonili do naszej redakcji zdenerwowani mieszkańcy Lublina z prośbą o interwencję w sprawie nieodśnieżonych przystanków MPK Lublin.
Opady śniegu sprawiły, że miejskie służby musiały interweniować na ulicach Lublina. Niestety, nie zawsze efektywnie. Pierwsze telefony o tym, że na lubelskich ulicach oraz przystankach autobusowych dzieje się coś złego, otrzymaliśmy już sobotę. Podobne sygnały od naszych Czytelników wpłynęły także w kolejnych dniach.
– Przystanki są odśnieżane na bieżąco, również w nocy. Musimy jednak pamiętać, że prawidłowe odśnieżenie przystanków uzależnione jest w dużej mierze od warunków pogodowych – mówi Anna Zalewska, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.
Za oczyszczanie przystanków odpowiada Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie, który zleca to zadanie MPK Lublin. Do odśnieżenia jest ponad 760 przystanków na terenie miasta. – Nasze ekipy rozpoczęły odśnieżanie w piątek wieczorem i robią to nieustannie przez całą dobę – mówi Weronika Opasiak, rzecznik MPK Lublin.
Zalegające na chodnikach i przystankach błoto przystankowe jest usuwane, gdy tylko pozwalają na to warunki pogodowe. – Łącznie na terenie naszego miasta pracuje sześć ekip zajmujących się odśnieżaniem przystanków – dodaje Opasiak.
Czy i gdzie mogę zgłosić nieodśnieżony przystanek? Uwagi związane z potrzebą odśnieżenia przystanku, pasażerowie mogą kierować bezpośrednio do MPK Lublin (e-mail: [email protected], tel. 511 972 431 (od pn-pt w godz. 7:00 – 15:00) lub do ZTM w Lublinie, gdzie taka uwaga jest przekierowywana bezpośrednio do MPK Lublin.
Nieodśnieżone chodniki
Straż Miejska przypomina, że obowiązkiem właścicieli i zarządców nieruchomości jest usuwanie błota, śniegu i lodu z części nieruchomości służącej do użytku publicznego.
Zgodnie z § 3 ust. 1 Uchwały Rady Miasta Lublin w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Lublin, uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego powinno być realizowane na bieżąco w celu niezwłocznego usunięcia przeszkód lub zagrożeń dla swobodnego przechodu lub przejazdu.
Za nieuprzątnięcie śniegu i lodu z chodnika funkcjonariusz może nałożyć na osobę odpowiedzialną mandat w wysokości 100 zł.
Chodniki należące do miasta są oczyszczane przez firmy zajmujące się odśnieżaniem miasta. – Brygady ręczne pracują po ustaniu opadu – mówi Karol Kieliszek z lubelskiego ratusza.
Gdzie mieszkańcy mogą zgłaszać brak odśnieżonych ulic lub chodników? – Mieszkańcy powinni zgłosić ten fakt do zarządcy tych chodników lub Straży Miejskiej (dzwoniąc pod darmowy numer 986 – przyp. red.), jeśli nie mają wiedzy, kto odpowiada za utrzymanie danego odcinka – dodaje Kieliszek.
Tylko od ubiegłego piątku (16 marca) do poniedziałku (19 marca) do odśnieżania naszego miasta zużyto ponad 1000 ton soli drogowej i ponad 400 ton piasku.

Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię