Niedzielski: „Materializuje się czarny scenariusz”. Obostrzenia przedłużone do 28 marca

Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego
Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Od poniedziałku 15 marca do Warmińsko-Mazurskiego i Pomorskiego dołączą jeszcze dwa województwa: mazowieckie i lubuskie. Pozostałe obostrzenia zostały przedłużone do 28 marca.

Mazowsze i Lubuskie dołączą do Warmińsko-Mazurskiego i Pomorskiego

„Dzisiejsze wyniki wskazują, że materializuje się czarny scenariusz, jeżeli chodzi o tempo rozwoju pandemii. Tempo rozwoju pandemii w Polsce jest niezwykle dynamiczne i trwałe” – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

„W tym tygodniu mieliśmy przyrost obłożenia łóżek o ponad 2,5 tys. Cały czas mamy do czynienia ze wzrostem zajętości łóżek tych standardowych, jak i łóżek respiratorowych. Obserwujemy również, że zlecenia lekarzy POZ dynamicznie rosną” – dodał.

Rośnie liczba zakażeń brytyjską mutacją

„Od wielu dni mamy do czynienia z rosnącą liczbą zakażeń. Widzimy wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce – stanowi 38,5 proc. wszystkich zakażeń” – przekazał Niedzielski. – „Z danych wynika, że ostatniej doby odnotowano 21 tys. zakażeń, wykonano ponad 73,3 tys. testów na koronawirusa” – dodał.

Najgorzej – jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców – sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim i lubuskim. W ciągu ostatnich tygodni zwiększa się obłożenie łóżek covidowych oraz zajętość respiratorów:

  • 18686 zajętych łóżek – 68%
  • 1929 zajętych respiratorów – 71%

„Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu analogicznych rozwiązań, jak w woj. warmińsko-mazurskim i pomorskim dla woj. mazowieckiego i lubuskiego. W woj. mazowieckim i lubuskim zamknięte będą hotele, kina, teatry, i inne miejsca kultury. Ograniczymy działalność galerii handlowych. Zamykamy również baseny, sauny i inne obiekty sportowe. Nauczanie będzie odbywało się w trybie hybrydowym w klasach I-III. Regulacje będą obowiązywały od poniedziałku” – poinformował minister zdrowia.

Zaostrzone zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały w:

  • woj. warmińsko-mazurskim – przedłużone do 28 marca
  • woj. pomorskim – od 13 do 28 marca
  • woj. mazowieckim – od 15 do 28 marca
  • woj. lubuskim – od 15 do 28 marca

W pozostałych regionach Polski dotychczasowe zasady bezpieczeństwa zostają przedłużone do 28 marca.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.