Niedziele wolne od handlu – maj 2018. Sprawdź, kiedy nie zrobisz zakupów

sklep wózek
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

W najbliższą niedziele – 6 maja – zrobisz zakupy. Będzie to pierwsza niedziela w maju wolna od zakazu handlu. Kolejne niedzielne zakupy będą możliwe dopiero 27 maja.

W związku z ustawą o ograniczeniu handlu, w każdym miesiącu dwie niedziele są handlowe – pierwsza i ostatnia. Ustawa o zakazie handlu w niedziele zawiera 39 dni, w których sklepy będą zamknięte w 2018 roku z powodu zakazu handlu.

W 2018 roku niedzielne zakupy zrobimy tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca, o ile na ten dzień nie przypada święto państwowe. Takich niedziel w 2018 r. zostało jeszcze 18.

W 2019 roku tylko jedna niedziela w miesiącu ma być handlowa. Całkowity zakaz handlu ma obowiązywać już od 2020 roku. Wyjątkiem ma być 7 niedziel w roku podczas wzmożonego ruchu zakupowego: trzy przedświąteczne oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Sklepy otwarte w niedzielę – gdzie zrobić zakupy 6 maja?

Jeśli zastanawiacie się, gdzie zrobić zakupy w niedzielę, 6 maja 2018, to mamy dla Was dobrą wiadomość. To pierwsza niedziela w miesiącu, kiedy wszystkie sklepy będą otwarte dla klientów. Będą to m.in. Biedronka, Lidl, Tesco, Kaufland, Auchan i inne. Listę otwartych sklepów w Twoim mieście znajdziesz tutaj.

Niedziele z zakazem handlu – maj 2018

W maju 2018 zakupy zrobimy w dwie niedziele – 6 maja i 27 maja. To oznacza, że pozostałe niedziele – 13 maja i 20 maja będzie obowiązywał zakaz handlu.

W które niedziele zrobimy zakupy w 2018 roku?

W maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie Polacy będą mogli udać się na zakupy w pierwsze i ostatnie niedziele tych miesięcy – 6 i 27 maja, 3 i 24 czerwca, 1 i 29 lipca, 5 i 26 sierpnia, 2 i 30 września, 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada.

W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę – 9 grudnia. W pozostałe będzie można zrobić zakupy.

28782622 877920105714390 3534795559544093184 n
Niedziele wolne od handlu w 2018 roku

Oprócz niedziel wolnych od handlu sklepy będą również nieczynne w inne, ustawowo wolne dni tygodnia – podczas rozmaitych świąt. Ponadto można wskazać takie miesiące, gdzie handel będzie odbywać się tylko w jedną niedzielę.

Pozostałe dni, w które sklepy będą zamknięte

* 31 maja, czwartek (Boże Ciało)
* 15 sierpnia, środa (Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi)
* 1 listopada, czwartek (Wszystkich Świętych)
* 25 grudnia, wtorek (Boże narodzenie, pierwszy dzień)
* 26 grudnia, środa (Boże narodzenie, drugi dzień dzień)

Jaka kara za złamanie zakazu handlu w niedzielę?

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Za komuny też wszystko było zamknięte i jakoś się żyło.

  2. W każdą niedzie zrobi się zakupy w niedzielę z zakazem handlu miliony Polaków robi zakupy w Niemczech lub innych krajach w pobliże Polski unijnych wiem bo sam robię zakupy w Niemczech w wolne niedzielę od handlu odpoczywam tylko w niedzielę handlowe

  3. Za komuny i tak nie było nic w sklepach więc mogły być zamknięte nawet w ciągu tygodnia.