Niedziele wolne od handlu – lipiec 2018. W które niedziele zrobimy zakupy?

sklep handel niedziela market zakupy auchan
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

W najbliższą niedziele – 1 lipca – zrobisz zakupy. Będzie to pierwsza niedziela w lipcu wolna od zakazu handlu. Kolejne niedzielne zakupy będą możliwe dopiero 29 lipca.

Zgodnie z ustawą ograniczająca handel w niedziele w 2018 roku w pierwsze i ostatnie niedziele miesiąca handel odbywa się normalnie, chyba że w niedzielę przypada dzień świąteczny. Pozostałe niedziele w miesiącu są wolne od handlu.

Od 2019 roku tylko jedna niedziela w miesiącu ma być handlowa (15 niedziel). Całkowity zakaz handlu ma obowiązywać już od 2020 roku. Wyjątkiem ma być 7 niedziel w roku podczas wzmożonego ruchu zakupowego: trzy przedświąteczne oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Sklepy otwarte w niedzielę – gdzie zrobić zakupy 1 lipca?

Jeśli zastanawiacie się, gdzie zrobić zakupy w niedzielę, 1 lipca 2018, to mamy dla Was dobrą wiadomość. To pierwsza niedziela w miesiącu, kiedy wszystkie sklepy będą otwarte dla klientów. Będą to m.in. Biedronka, Lidl, Tesco, Kaufland, Auchan i inne. Listę otwartych sklepów w Twoim mieście znajdziesz tutaj.

Niedziele z zakazem handlu – lipiec 2018

W lipcu 2018 zakupy zrobimy w dwie niedziele – 1 lipca i 29 lipca. To oznacza, że pozostałe niedziele – 8 lipca, 15 lipca i 22 lipca będzie obowiązywał zakaz handlu.

W które niedziele zrobimy zakupy w 2018 roku?

W lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie Polacy będą mogli udać się na zakupy w pierwsze i ostatnie niedziele tych miesięcy – 1 i 29 lipca, 5 i 26 sierpnia, 2 i 30 września, 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada. W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę – 9 grudnia. W pozostałe będzie można zrobić zakupy.

Oprócz niedziel wolnych od handlu sklepy będą również nieczynne w inne, ustawowo wolne dni tygodnia – podczas rozmaitych świąt. Ponadto można wskazać takie miesiące, gdzie handel będzie odbywać się tylko w jedną niedzielę.

Niedziele wolne od handlu w 2018 roku

Pozostałe dni, w które sklepy będą zamknięte

* 15 sierpnia, środa (Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi)
* 1 listopada, czwartek (Wszystkich Świętych)
* 25 grudnia, wtorek (Boże narodzenie, pierwszy dzień)
* 26 grudnia, środa (Boże narodzenie, drugi dzień dzień)

Jaka kara za złamanie zakazu handlu w niedzielę?

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Równocześnie ustawa zawiera katalog 32 wyłączeń. Zgodnie z nim, niedzielny zakaz handlu nie obowiązuje m.in. w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, sklepach z prasą czy placówkach pocztowych.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.