Niedziela z burzami i silnym wiatrem w woj. lubelskim. Od poniedziałku czeka nas ochłodzenie i przymrozki

Burza nad Lublinem
Burza nad Lublinem | fot. Dominik Wąsik

W ciągu najbliższych kilkunastu godzin w pogodzie może dojść do wyraźniej zmiany. W województwie lubelskim prognozowane są burze, którym mogą towarzyszyć opady gradu i porywy silnego wiatru. Natomiast od poniedziałku czeka nas ochłodzenie i przymrozki.

Prognoza pogody na niedzielę 14 kwietnia w województwie lubelskim

W niedzielę (14.04) zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu oraz miejscami burze. Możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów do około 15 mm. Temperatura maksymalna od 19°C do 22°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków zachodnich. Podczas burz porywy wiatru do 85 km/h.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (14/15.04) zachmurzenie na ogół umiarkowane. Na krańcach południowych regionu zanikające przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 6°C do 9°C. Wiatr przeważnie słaby, zachodni.

Burze w województwie lubelskim 14.04.2024

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla całego obszaru województwa lubelskiego ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Alerty IMGW obowiązują w niedzielę 14 kwietnia w godz. 14:00-19:00. Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk oszacowano na 80 proc.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 15 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Możliwy grad” – czytamy w komunikacie.

Od poniedziałku ochłodzenie i przymrozki

Wraz z początkiem nadchodzącego tygodnia spłynie do nas zimne powietrze z północnej Europy. W poniedziałek (15.04), na termometrach w najcieplejszym momencie dnia, zobaczymy jedynie 9 stopni Celsjusza.

Kolejne dni nie będą cieplejsze. W połowie tygodnia na termometrach zobaczymy maksymalnie 6-9 stopni Celsjusza, więc zrobi się naprawdę zimno.

Nocami spodziewamy się spadków temperatury na wysokości 2 metrów do 4 stopni Celsjusza. Mowa tutaj o początku tygodnia, ponieważ druga połowa tygodnia przyniesie spadki na wysokości 2 metrów do 2-1 stopni Celsjusza.

Przy odpowiednich warunkach, takich jak brak wiatru oraz zachmurzenia, temperatury mogą być znacznie niższe od tych prognozowanych.

Dodatkowo, w wyliczeniach numerycznych pod koniec przyszłego tygodnia widoczne są opady śniegu. Jednakże, od razu uspokajamy, że powrót zimy nam nie zagraża, ale z pewnością krajobrazy na chwilę się zabielą, zwłaszcza że opady będą pochodzenia konwekcyjnego. Będą one intensywne i krótkotrwałe. Niewykluczone są również lokalne burze. Przewidywany jest również silniejszy wiatr, co negatywnie wpłynie na odczucie temperatury.

Dokładne informacje będą pojawiać się na bieżąco w prognozach pogody. Zachęcamy do ich śledzenia, aby być dobrze poinformowanym.

Źródło: IMGW, Paweł Reducha, meteolu.pl

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.