Nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności

policja radiowóz
Policja | fot. Dominik Wąsik

Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej, ponieważ nie posiadał uprawnień do kierowania samochodem. Teraz ze swojego nieodpowiedzialnego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.

Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi 32-latkowi

Zdarzenie miało miejsce w ubiegłą niedzielę późnym wieczorem. Policjanci lubartowskiej drogówki postanowili zatrzymać do kontroli drogowej kierującego renault, który nie zastosował się do znaku P-4, linii podwójnie ciągłej. Kierowca auta na widok radiowozu najwyraźniej przyspieszył i zaczął się oddalać.

Policjanci włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, dając kierującemu sygnał do zatrzymania. Kierowca pojazdu nie reagował jednak na wydawane polecenia i kontynuował jazdę ulicami Lubartowa, a następnie wyjechał w kierunku Wincentowa. W pewnym momencie kilkaset metrów dalej skręcił w drogę gruntową i tam został zatrzymany.

Policjanci wylegitymowali kierowcę, okazał się nim 32-letni mieszkaniec gminy Lubartów. Mężczyzna był trzeźwy. Okazało się, że 32-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej, ponieważ nie posiadał uprawnień do kierowania samochodem. Mieszkaniec gminy Lubartów odpowie za jazdę bez uprawnień i za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, pomimo wezwania.

Zgodnie z art. 178 b kodeksu karnego „Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.