Nie tylko prezydent Lublina zarobi więcej. Miejscy radni również z podwyżkami. Jakie to kwoty?

Na zdjęciu Jarosław Pakuła, przewodniczący Rady Miasta Lublin
Na zdjęciu Jarosław Pakuła, przewodniczący Rady Miasta Lublin | fot. Miasto Lublin

Miejscy radni podnieśli w czwartek nie tylko pensję prezydenta miasta, ale również i własne diety. Zgodnie z projektem diety radnych w Lublinie mają urosnąć o 60 proc. Wszystko z wyrównaniem od 1 sierpnia.

Wyższe diety dla radnych z Lublina

Podniesienie diet i prezydenckiej pensji to wynik przyjętej przez parlament ustawy. Znaczące podwyżki dostali prezydent RP i premier, wyznaczono pensję pani prezydentowej, podniesiono wynagrodzenia parlamentarzystom. O samorządowcach także nie zapomniano.

Już można podnieść pensje prezydentom, burmistrzom i wójtom, a radnym diety. Do tej pory nie mogły wynosić więcej niż 1,5-krotność stawki bazowej, którą Ministerstwo Finansów wyznacza w budżecie państwa. Teraz stawkę bazową można mnożyć przez 2,4.

Ile wynoszą podwyżki dla radnych w Lublinie?

Kwoty nie są małe. Dotychczas dieta radnego miejskiego w Lublinie wynosiła 2 684,13 zł, po nowelizacji ustawy rajcy dostawać będą po 4 294,60 zł. Przypomnijmy, że kwoty te nie są opodatkowane. Ostateczna kwota diety radnego zależy od kilku czynników.

„Faktyczna kwota, jaką otrzymają radni będzie zróżnicowana, w zależności od funkcji pełnionych w Radzie Miasta oraz od liczby komisji, do których należy radny” – podkreśla Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Radni przyjęli w czwartek uchwałę dotyczącą wynagrodzenia prezydenta Lublina oraz zwiększenia budżetu na diety radnych bez dyskusji. W 2022 roku diety radnych mają pochłonąć 1,6 mln zł z miejskiego budżetu. W miejskiej radzie zasiada łącznie 31 osób.

Zobacz także: Prezydent Lublina będzie miał dużo wyższą pensję. Mowa o 75 proc. podwyżce

Uchwała jest podejmowana w listopadzie, ale korekta wynagrodzeń będzie przeprowadzona od sierpnia.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.