Nie ma przejścia przez Bramę Krakowską. Trwa montaż kraty bronnej

41512476 1373272839469390 8061532840111636480 o
Trwa montaż kraty bronnej na Bramie Krakowskiej | fot. Marek Poznański

Od wczesnych godzin porannych trwa montaż kraty, która zawiśnie na stałe na Bramie Krakowskiej. Na czas prac, przejście przez Bramę Krakowską zostało zamknięte.

W środę o godz. 7 rozpoczął się montaż kraty bronnej na Bramie Krakowskiej. Na czas montażu zostało wytyczone boczne przejście przy Muzeum Historii Miasta Lublina.

– Krata bronna będzie kolejną atrakcją turystyczną obrazującą mieszkańcom i turystom dawny system obronny Starego Miasta – mówi Katarzyna Duma z lubelskiego ratusza.

Za przygotowanie kraty bronnej odpowiada Roman Czerniec, kowal z Wojciechowa, któremu Urząd Miasta Lublin zlecił przygotowanie brony wraz z jej montażem. Usługowy Zakład Kowalski Czerniec z Wojciechowa swoje prace wycenił na 74,5 tys. zł.

Krata w całości została wykonana ręcznie z ciosanego drewna dębowego oraz stalowych elementów kutych, a wraz z systemem do opuszczania i podnoszenia waży ponad 3 tony.

To jedyna krata bronna w Polsce, która będzie mogła funkcjonować przez cały rok. – Krata bronna Bramy Krakowskiej została zaprojektowana jako ruchoma i będzie otwierana i zamykana okazjonalnie na przykład podczas różnych imprez kulturalnych, także jako atrakcja turystyczna – wyjaśnia Joanna Bobowska.

Oficjalne podniesienie kraty planowane jest na 15 września, przy specjalnej oprawie artystycznej i udziale lubelskich grup rekonstrukcyjnych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.