Nie wyrzucaj jedzenia! W Lublinie powstała pierwsza jadłodzielnia „Foodsharing”

48371378 502410783579075 4205946432273776640 n
Jadłodzielnia mieście się na targowisku nr 1 przy dworcu PKS - kiosk 97 | mat. prasowe

Takiego miejsca w naszym mieście jeszcze nie było. W Lublinie powstała pierwsza samoobsługowa jadłodzielnia. Foodsharing to popularne zjawisko dzielenia się jedzeniem z innymi.

– Obserwując inne, duże miasta, gdzie istnieje kilka lub nawet kilkanaście takich miejsc (Warszawa otworzyła już 13. taki punkt) z tym większą radością informujemy o tym wydarzeniu – w końcu idea foodsharingu (z ang. food – jedzenie, share – dzielić) zadomowiła się w Lublinie – mówi Katarzyna Krygier z Jadłodzielni w Lublinie.

Jadłodzielnia to miejsce, w którym każdy może podzielić się jedzeniem z każdym. Na targowisku nr 1 przy al. Tysiąclecia w Lublinie, dzięki otwartości osób zarządzających terenem, jeden z boxów (nr 97) na tyłach targu został przearanżowany na taką przestrzeń. Głównym punktem jest lodówka oraz regały z półkami, gdzie można zostawić jedzenie.

Dla kogo jest jadłodzielnia?

To miejsce dla wszystkich tych, którzy nie mają pomysłu lub możliwości zagospodarowania nadwyżek żywności, dla handlowców, którym pozostanie np. pół skrzynki warzyw, dla właścicieli i pracowników sklepów czy straganów, którzy z bólem serca wyrzucają nienadające się już do sprzedaży jedzenie, dla firm cateringowych, którym zostało jedzenie po konferencji czy firmowej Wigilii, także dla każdego mieszkańca Lublina chcącego podzielić się nadwyżkami żywności, która mogłaby się zmarnować gdy na przykład domownicy na dłużej wyjeżdżają z domu.

– Do częstowania się zachęcamy każdego, kto ma ochotę coś zjeść i bliska jest mu zasada nie marnowania jedzenia. Warto wspomnieć, że jeszcze przed oficjalnym startem jadłodzielni do zaopatrywania zadeklarowało się kilka prywatnych sklepów, a także właściciele niektórych punktów z samego targu, nasi sąsiedzi – dodaje Katarzyna Krygier.

Miejsce na targu przy alei Tysiąclecia (box nr 97) jest wyraźnie oznaczone, tuż przy północno – zachodnim wejściu, od strony sklepu LSS Społem Lux. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości co można, a czego nie można zostawiać w jadłodzielni zostały jasno określone zasady, które widnieją na kiosku. – O czystość dba opiekun, który codziennie sprawdza stan jadłodzielni. Jadłodzielnia jest inicjatywą społeczną, wszyscy tutaj działają wolontariacko – wyjaśnia Krygier.

Jak można pomagać?

>> Przynosząc żywność, której sami nie zagospodarujemy,

>> Zachęcając do idei sklepy, piekarnie, restauracje, bary, firmy cateringowe, garmażerki i nawiązując z nimi współpracę,

>> Zostając Ratownikiem Żywności – jego zadaniem jest odbierać jedzenie z umówionych miejsc i dostarczać je do jadłodzielni,

>> Promować ideę foodsharingu wśród rodziny i znajomych.

– Wierzymy, że poprzez funkcjonowanie jadłodzielni kreowane będą dobre nawyki takie jak racjonalne zakupy, świadoma konsumpcja, dzielenie się z innymi, a także budowanie więzi społecznych. Każdy, kto współtworzy to miejsce buduje poczucie odpowiedzialności za ograniczenie marnowania jedzenia – wyjaśnia Krygier.

Jadłodzielnia Lublin jest miejscem wyjątkowym, bo pierwszym w naszym mieście. – Jest wielu ludzi, którzy czekali z niecierpliwością na jej uruchomienie stąd przekonanie, że podobnie jak w najsłynniejszej Jadłodzielni w Toruniu, będziemy mieć gości, którzy będą przyjeżdżać specjalnie na targ, aby zobaczyć jadłodzielnię – mówi Krygier.

Bardzo ważne jest to, że nie każda żywność nadaje się do tego, aby oddać ją potrzebującym. Jedzenie, którego nie można zostawić, to produkty zawierające surowe mięso lub jaja, ponieważ najszybciej się psują, a co za tym idzie, łatwo można się nimi zatruć. Oprócz nich zabronione jest dzielenie się alkoholem.

Otwarcie Jadłodzielni Lublin dla mieszkańców nastąpi w piątek 14 grudnia o godz. 13.00. Al. Tysiąclecia 2, Targowisko nr 1, kiosk 97 (od strony LSS Lux Społem).

Przeczytaj także: Dziś otwarcie pierwszej jadłodzielni w Lublinie. Jakie jedzenie możesz oddać?

mapa Jadłodzielnia
Jadłodzielnia w Lublinie

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.