Nie będzie dźwięku syren o godzinie 12. Trening systemu ostrzegania będzie „cichy”

syreny alarmowe
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adobe Stock

Od środy w mediach społecznościowych pojawiają się doniesienia, że w czwartek o godzinie 12 w Lublinie zawyją syreny alarmowe w ramach treningu systemu syren alarmowych.

Trening syren jednak „cichy”

Do sprawy odniósł się Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie.

„W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, jak również medialnej fake newsa o treści: „o 12 może być próbny alarm bombowy w Lublinie, takie są informacje od urzędu” informujemy, że żaden urząd drogą oficjalną nie podawał, ani nie potwierdzał takiego komunikatu. System SWA/SWO jest sprawdzany wyłącznie w trybie cichym” – informuje LUW.

Co nie zmienia faktu, że sam trening systemu SWA/SWO (w trybie cichym) będzie dziś przeprowadzony zgodnie z harmonogramem zatwierdzonym w ubiegłym roku przez prezydenta Lublina.

„W związku z aktualną sytuacją kryzysową, związaną z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy, wszystkie treningi SWA/SWO (syren alarmowych) są przeprowadzanie w trybie cichym. Głośne testy systemów wczesnego ostrzegania i alarmowania są wstrzymane do odwołania” – czytamy w komunikacie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.