Nawet 30 lat więzienia za pedofilię. Resort sprawiedliwości zmienia prawo

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Rada Ministrów przyjęła dzisiaj nowelizację Kodeksu karnego, która zakłada m.in. podwyższenie górnej granicy kar za pedofilię z 25 do 30 lat czy likwidację przedawnienia za czyny pedofilskie.

Zwyrodniałe, obrzydliwe, okrutne i bestialskie przestępstwo, zachowanie społeczne – na czele z pedofilią – będzie bardzo surowo napiętnowane, dużo bardziej surowo, niż jest obecnie w Kodeksie karnym” – zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Premier podkreślił też, że „przestępstwo pedofilii nie powinno znać instytucji zawieszenia kary”.

Trudno sobie wyobrazić cięższe przewinienie niż zdrada zaufania najmłodszych, tych oddanych pod opiekę. Dlatego osoby, które są opiekunami w różnych instytucjach, włączając w to wszystkie instytucje świeckie, kościelne, muszą ponosić jeszcze bardziej wzmocnioną odpowiedzialność” – zaznaczył.

Co zakłada nowelizacja Kodeksu karnego?

Podwyższenie granicy wieku ochrony dzieci

Planowane jest podwyższenie wieku prawno-karnej ochrony dzieci z 15 do 16 lat. Wprowadzony zostanie zapis, który „pozwoliłby sądom nadzwyczajnie łagodzić karę bądź odstąpić w ogóle od jej wymierzenia kiedy relacja wieku między sprawcą a ofiarą byłaby niewielka”.

Zgwałcenie dziecka nie będzie podlegać przedawnieniu

Zgodnie z proponowanymi zmianami „zgwałcenie dziecka nie będzie podlegać przedawnieniu”. W obecnym stanie prawnym zbrodnia zgwałcenia dziecka poniżej 15 roku życia przedawnia się na ogólnych zasadach, czyli po upływie 20 latach od czasu jej popełnienia, a jeżeli w tym czasie wszczęto postępowanie – po upływie lat 30.

Zaostrzenie kar za pedofilię

Dziś za zgwałcenie dziecka grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, a jeżeli sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem – od 5 do 15 lat.

Zgodnie z nowelizacją, zgwałcenie osoby małoletniej poniżej 16 lat będzie zagrożone karą od 5 do 30 lat pozbawienia wolności. Jeżeli zaś osoba małoletnia pozostawała pod pieczą sprawcy, to wówczas dolna kara jest podwyższona do 8 lat.

Zostaną też podwyższone kary za seksualne wykorzystanie dzieci. Dziś wynoszą od 2 do 12 lat więzienia. Zgodnie z projektem – od 2 do 15 lat.

Kary bez „zawiasów”

Sprawcy brutalnych zbrodni pedofilskich nie będą mogli wyjść z więzienia na przedterminowe zwolnienie. Wobec sprawcy, który zgwałci i zabije dziecko, sąd, wymierzając karę pozbawienia wolności, będzie mógł wyłączyć w ogóle możliwość uzyskania przez skazanego warunkowego zwolnienia z więzienia.

Bezwzględnie dożywocie

Kara dożywotniego więzienia dla najbardziej zaburzonych i niebezpiecznych sprawców nie może być jedynie sankcją na papierze, bo sprawcy wychodzą na przedterminowe zwolnienia” – czytamy w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Projekt wprowadza możliwość orzeczenia realnego dożywocie dla zwyrodnialców, którzy na skutek gwałtu doprowadzili do śmierci dziecka. Sąd będzie uprawniony do orzeczenia, że w żadnym wypadku nie będą oni mogli skorzystać z warunkowego zwolnienia z więzienia.

Reakcja ministerstwa po filmie Sekielskiego

W sobotę miał premierę film Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”, w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

„Tylko nie mów nikomu”

W poniedziałek Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie Sekielskiego.

Czytaj także: Powiedzieli „nie” kościelnej pedofilii. Znicze i dziecięce buty na bramie kurii w Lublinie

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.