Nawałnica przeszła przez gminę Modliborzyce. Woda zalała domy i posesje. Mieszkańcy bez prądu

WOT Wierzchowiska 1
Trwa usuwanie skutków nawałnicy w miejscowości Wierzchowiska w gminie Modliborzyce | fot. WOT

Trwa usuwanie skutków nawałnicy, która w środę przeszła przez gminę Modliborzyce w powiecie janowskim. Ulewne deszcze doprowadziły do podtopień około 100 budynków.

W środę, 19 czerwca około godz. 15 przez powiat janowski przeszły bardzo gwałtowne burze z ulewnymi deszczami. Największe szkody nawałnica spowodowała w trzech miejscowościach: Wierzchowiska Pierwsze, Wierzchowiska Drugie i Pasieka – w gminie Modliborzyce. W wyniku intensywnych opadów deszczu te miejscowości zostały praktycznie zalane wodą.

W pobliżu tych miejscowości przepływa rzeka Sanna, która nie zdołała przyjąć nadmiaru wody spływającej z wyżej położonych pól, wskutek czego spływająca woda gromadziła się na terenie tych miejscowości, zalewając posesje i gospodarstwa. Łącznie podtopionych zostało około 100 budynków.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Strażacy ewakuowali łącznie 19 mieszkańców. Na miejscu pracuje 80 strażaków i 80 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze zostali wyposażeni dodatkowo w: 6 agregatów prądotwórczych, 2 maszty oświetleniowe oraz cysternę wodną.

kliknij by powiększyć zdjęcie

Informacje dla mieszkańców

Prosimy mieszkańców o zgłaszanie w punkcie informacyjnym (strażnica OSP w Wierzchowiskach Pierwszych – przyp. red.) miejsc, z których trzeba wypompowywać wodę, to jest zalanych domów i innych budynków. Po wodę do picia prosimy zgłaszać się do punktu informacyjnego z własnymi naczyniami, ponieważ woda będzie rozdawana z cysterny. Energia elektryczna będzie przywracana w miarę możliwości od godziny 14.00” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie gminy.

Woda z wodociągu tylko po uprzednim przegotowaniu

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Janowie Lubelskim, w związku z nadmiernymi opadami deszczu informuje, że woda z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę Wierzchowiska nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Używanie do celów spożywczych wody surowej pobranej z w/w wodociągu, może wywołać negatywne skutki zdrowotne.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.