Nauka ze znajomymi — co zrobić, żeby była skuteczna?

Students studying in college library
Happy young university students studying with books in library. Group of multiracial people in college library.

Chcesz spróbować uczyć się ze znajomymi, ale obawiasz się, że nauka szybko zmieni się w rozmowy o niczym? Sprawdź, co zrobić, żeby skutecznie uczyć się w grupie i dowiedz się, dlaczego warto spróbować!

Z pewnością wiesz, że są różne metody nauki i jeśli jesteś w szkole średniej lub na studiach, być może próbowałeś już wykorzystywać różne sposoby na przyswojenie wiedzy. Wiele osób robi notatki lub mapy myśli, inni do znudzenia czytają podręczniki Nowa Era lub rozwiązują zadania.

Są też tacy, którzy opowiadają na głos o temacie, którego się uczą lub wykorzystują aplikacje czy filmiki edukacyjne do nauki. Słowem — sposobów na naukę nie brakuje. Jednym z nich jest nauka w grupie, która może być naprawdę skuteczna, o ile podejdziemy do niej na poważnie.

Dlaczego warto uczyć się w grupie?

Dobrze zorganizowana nauka w grupie może Cię zaskoczyć swoją skutecznością. Grupa niesamowicie motywuje do rozwijania swojej wiedzy (w końcu nikt nie chce być najsłabszy!) oraz tworzy atmosferę nauki, dzięki której pozbędziesz się szkodliwego nawyku odkładania nauki na później.

Na dodatek uczenie się ze znajomymi to doskonała okazja, by osoby, które mają trudności z niektórymi zagadnieniami, mogły poprosić innych o wyjaśnienie tematu. Dzięki temu możecie wymieniać się wiedzą, wspierać nawzajem i szybciej osiągać rezultaty.

Wspólna nauka jest także dobrym pretekstem do podzielenia się materiałami do opracowania. Każda osoba może przygotować notatki z konkretnego tematu i tym samym zaoszczędzicie sporo czasu, a ci, którzy przygotowywali dany temat, mogą wytłumaczyć go pozostałym. Na dodatek macie większą pewność, że nie ominiecie żadnego ważnego zagadnienia, bo każdy zwróci uwagę na coś innego.

Obecność grupy zwiększa zaangażowanie w naukę, umożliwia zastosowanie różnych metod zapamiętywania (np. odpytywanie się nawzajem, rozmowy w języku obcym), a także sprzyja koncentracji — o ile wszyscy rzeczywiście chcą się uczyć. Nauka w grupie może więc przynieść bardzo dobre rezultaty i sprawić, że będziecie uczyć się znacznie szybciej, jeśli tylko dobrze przygotujecie się do wspólnej nauki.

Jak zaplanować naukę ze znajomymi?

Nauka w grupie nie jest dla każdego — niektórzy najlepiej koncentrują się w samotności i absolutnej ciszy, inni po prostu nie chcą się uczyć i szybko zaczną się nudzić, rozpraszając innych i ciągle zmieniając tematy.

Aby wspólna nauka mogła się udać, warto zebrać małą grupę osób (np. 2-4), które są zmotywowane do poszerzania wiedzy i chcą uczyć się wspólnie, a nauki nie potraktują jak spotkania towarzyskiego.

Ustalcie datę wspólnej nauki i zadbajcie, by nikt nie zmieniał tematu, dopóki nie skończycie. Możecie nawet odłożyć swoje telefony w jedno miejsce i nie dotykać ich aż do zakończenia nauki.

Zaplanujcie, ile czasu poświęcicie na naukę i wybierzcie odpowiednie miejsce — najlepiej u kogoś w domu. Galeria handlowa lub kawiarnia odpadają — z pewnością trudno będzie się Wam skupić.

Warto pamiętać, że nauka w grupie nie zawsze się sprawdzi — niektóre tematy lub przedmioty najlepiej przyswoić samodzielnie. Przykładem może być taka wiedza, którą po prostu trzeba wkuć na pamięć — np. czasowniki nieregularne w języku angielskim czy daty historyczne.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by część materiału opracować samodzielnie, a części nauczyć się wspólnie ze znajomymi. Wspólna nauka to także świetny sposób na powtórkę materiału, którego wcześniej uczyliście się sami.

Zadbajcie, by każdy przyniósł potrzebne materiały — podręczniki Nowa Era, własne notatki, zbiory zadań i repetytoria oraz coś do pisania. Każda osoba z grupy powinna być tak samo zaangażowana w naukę i osiągnięcie Waszego celu, jednak powinniście mieć świadomość, że wszyscy możecie startować z różnego poziomu — ktoś może mieć problemy z jednym tematem, ktoś inny może mieć bardzo szybkie tempo nauki.

Wykażcie się zrozumieniem i pomagajcie sobie nawzajem. Tłumaczenie komuś materiału to świetny sposób na własną powtórkę — możesz w ten sposób uporządkować myśli i upewnić się, że wszystko pamiętasz.

Wspólna nauka sprawdza się także online

Jeśli Wasza metoda okaże się skuteczna, z pewnością chętnie będziecie powtarzać sesje wspólnej nauki z innych przedmiotów! Wówczas warto założyć np. czat grupowy, by mieć stały kontakt z osobami, które, tak jak Ty, są zmotywowane do nauki i chcą się rozwijać.

Możecie wymieniać się materiałami i notatkami, umawiać na kolejne spotkania i wzajemnie wspierać oraz pomagać sobie nawzajem. Dzięki temu przygotowania do sprawdzianów lub egzaminów będą szybsze, łatwiejsze, mniej stresujące, a na dodatek upłyną w miłym towarzystwie.

Jeśli z jakiegoś powodu nie będziesz w stanie spotkać się ze znajomymi na wspólną naukę, spróbujcie uczyć się razem online. Ta forma współpracy jest także dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają w swoim otoczeniu nikogo chętnego do nauki. Dzięki temu mogą uczyć się w towarzystwie osób z różnych części Polski, a nawet świata — wykorzystując komunikatory internetowe.

Bez wątpienia wspólna nauka może pomóc Ci w osiąganiu efektów w nauce, ale także doskonale cementuje przyjaźnie lub pozwala poznać nowych ludzi. Aby dobrze się uczyć, nie musisz zamykać się w domu i spędzać czasu samotnie. Jeśli tylko znajdziesz odpowiednie grono, nauka w grupie szybko może stać się Twoim ulubionym sposobem na przyswajanie wiedzy!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.