Narodowa kwarantanna od 28 grudnia. Minister zdrowia podał szczegóły

kwarantanna domowa
Ile trwa kwarantanna domowa po kontakcie z chorym? | fot. shutterstock

Od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce zostanie wprowadzona kwarantanna narodowa. W tym czasie zamknięte będą hotele, stoki narciarskie i galerie handlowe.

Narodowa kwarantanna będzie obowiązywała do 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. Będą w niej obowiązywały obecne obostrzenia oraz kilka dodatkowych.

W czasie kwarantanny narodowej hotele będą zamknięte dla wszystkich, także dla ruchu służbowego (dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS). Podobnie ma być ze stokami narciarskimi, które będą nieczynne.

W galeriach handlowych otwarte będą mogły być tylko sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

Zakaz i ograniczenia w przemieszczania się w sylwestra

W sylwestra z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

„W sylwestra chcemy wprowadzić zakaz i ograniczenia w przemieszczaniu się. To ograniczenie będzie obowiązywało od 19:00 31 grudnia do 6:00 rano dnia następnego” – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

>Sugerujemy przeczytać: Zakaz przemieszczania się w Sylwestra niezgodny z konstytucją

Obowiązkowa kwarantanna po powrocie do Polski

Osoby, które będą chciały wrócić do Polski transportem zorganizowanym (autokarem) między 28 grudnia a 17 stycznia czeka obowiązkowa 10 dniowa kwarantanna.

Dotychczasowe zasady i ograniczenia

  • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
  • Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych
  • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
  • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
  • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
  • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
  • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
  • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
  • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.