Nałęczów – czyli tam, gdzie tradycja spotyka się z innowacją

mężczyzna ćwiczący na urządzeniu siłowni zewnętrznej
Materiały prasowe

Nałęczów to jedno z najpiękniejszych miejsc na mapie Lubelszczyzny, wzbogacone cenny zasobami. Nie ma takiego drugiego miasta w Polsce. Tę niepowtarzalność zauważyli już setki lat temu najwięksi polscy artyści, którzy Nałęczów uwieczniali w swoich dziełach. Jednak to wyjątkowe miasteczko nie przestaje się rozwijać, a z każdym rokiem na mieszkańców oraz turystów i kuracjuszy czeka tu coś nowego.

Aktywność fizyczna jest ważna!

Ruch to nieodłączny element dobrego samopoczucia i zdrowia. Firma Nestlé Waters, w której portfolio znajduje się rozlewana w Nałęczowie naturalna woda mineralna Nałęczowianka, także stara się promować takie podejście. W tym celu zbudowała na przykład siłownię plenerową w nałęczowskim Parku Zdrojowym, gdzie można bezpłatnie korzystać z wielofunkcyjnych urządzeń do ćwiczeń. Producent zadeklarował także wsparcie finansowe dla planowanej budowy skateparku, który zapewne pozwoli zaznać nieco adrenaliny i podszkolić się w jeździe na przykład na desce.

Marka Nałęczowianka jest też wiernym kibicem lokalnych klubów sportowych i czynnie wspiera siatkarzy oraz piłkarzy z LKS Cisy Nałęczów. W ramach współpracy współfinansuje rozwój działalności klubu oraz zaopatruje zawodników w wodę. Dzięki temu siatkarze i piłkarze mogą lepiej koncentrować się na osiąganiu kolejnych sukcesów. Przeznaczyła także fundusze na remont boiska przy Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Sadurkach.

LKS Cisy Nałęczów
LKS Cisy Nałęczów

Darmowe przejazdy rowerem miejskim za plastikowe butelki

W ostatnim czasie Marka Nałęczowianka sfinansowała akcję łączącą w sobie promocję aktywności fizycznej i recyklingu. Od niedawna w jej ramach można wymieniać plastikowe butelki PET na darmowe minuty jazdy na rowerze miejskim w Nałęczowie! Ten innowacyjny pomysł znany jest już w Japonii, teraz zaczyna docierać do Europy, a nałęczowskiej inicjatywie można dowiedzieć się więcej pod linkiem: naleczowskirower.pl.

Darmowe przejazdy rowerami po Nałęczowie za plastikowe butelki
Darmowe przejazdy rowerami po Nałęczowie za plastikowe butelki

Troska o cenne zasoby

Nałęczów to jedyne uzdrowisko w Polsce o profilu wyłącznie kardiologicznym. W dodatku znajduje się w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i strefie ochronnej uzdrowiska, których celem jest m.in. ochrona lokalnych cennych zasobów wody. Dlatego tak ważne jest wspieranie tutaj przyjaznego środowisku rolnictwa oraz edukacji ekologicznej w całej okolicy. Firma Nestlé Waters, w której portfolio znajduje się rozlewana w Nałęczowie naturalna woda mineralna Nałęczowianka, angażuje się w te działania, finansując dla rolników indywidualne konsultacje z ekspertami z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, analizy gleby oraz planowanie optymalnego nawożenia na podstawie otrzymanych wyników. Dodatkowo również razem z LODR firma przygotowała broszurę edukacyjną dla rolników o proekologicznych praktykach rolniczych, chroniących zasoby wody. Natomiast we współpracy z władzami Nałęczowa już trzeci rok z rzędu wydaje edukacyjny kalendarz dla mieszkańców gminy, pełen wskazówek dot. oszczędzania wody i dbania o jej zasoby, ale też sortowania odpadów czy prawidłowego nawodnienia organizmu.

W zgodzie z naturą

W trosce o bioróżnorodność terenu producent wody Nałęczowianka zdecydował się współfinansować stworzenie łąki bylinowej, która pomoże zachować więcej wody w glebie oraz będzie stanowić schronienie dla zapylaczy. Dzięki wsparciu firmy odbyło się także sadzenie drzewek przez dzieci z nałęczowskiego przedszkola (między drzewami powstanie ścieżka edukacyjna z elementami terapii sensorycznej!), planowane są już kolejne zasadzenia. Firma dba również o stan miejscowych rzek i zbiorników wodnych (w tym finansując zarybianie stawów) oraz organizuje akcje sprzątania środowiska naturalnego. Dodatkowo dzięki producentowi w różnych miejscach w Nałęczowie pojawiły się kosze do sortowania odpadów wraz z tablicami informacyjnymi, jak z nich korzystać. Sortowanie nigdy nie było prostsze!

Kosze do sortowania odpadów w Nałęczowie
Kosze do sortowania odpadów w Nałęczowie

Co warto podkreślić, rozlewnia Nestlé Waters w Nałęczowie zdobyła także pierwszy w Polsce certyfikat Alliance For Water Stewardship (to prestiżowy, międzynarodowy certyfikat, przyznawany zakładom, które we współpracy z lokalnymi społecznościami odpowiedzialnie zarządzają zasobami wody). Jednym z działań firmy jest inwestycja w budowę kanalizacji sanitarnej w pobliskim Cynkowie, która nie tylko podniesie bezpieczeństwo ekologiczne w regionie, ale także poprawi warunki życia mieszkańców.

Krzewienie dobrych nawyków od najmłodszych lat

Budowanie świadomości ekologicznej i krzewienie dobrych nawyków jest ważne już od najmłodszych lat. Dlatego właśnie Nestlé Waters wsparła zorganizowany przez Nałęczowski Ośrodek Kultury konkurs na wirtualny Dzień Dziecka, w którym zadaniem było nadanie butelce PET drugiego życia. Opakowanie mogło zostać doniczką, rakietą kosmiczną, piórnikiem… Uczestników ograniczała jedynie wyobraźnia, a co najlepsze – nagrodę otrzymywał każdy, kto podjął wyzwanie! Inicjatywa ta miała pokazać dzieciom, że butelka PET to nie odpad, a cenny surowiec. Dzięki wsparciu producenta powstał również plac zabaw dla dzieci ze specjalnym koszem w kształcie misia, do którego należy wrzucać butelki PET. Atrakcyjna forma przyciąga uwagę najmłodszych i motywuje do proekologicznych zachowań.

Natomiast na Dzień Wody firma przygotowała angażujące scenariusze lekcji zdalnych o ochronie środowiska, a z okazji Dnia Sprzątania Świata zaprosiła do Nałęczowa Miecię z imPETem – specjalną śmieciarkę, w środku której nie znajdują się odpady, a wystawa o recyklingu butelek PET. Na dzieci czekały m.in. gry, warsztaty i książeczki edukacyjne, z których mogły dowiedzieć się, jak wiele nowych, ciekawych rzeczy może powstać z plastikowych butelek – na przykład kolejne butelki.

Edukacja o recyklingu
Edukacja o recyklingu

Co ważne, już wszystkie niegazowane formaty wody Nałęczowianka dostępne są w butelkach wykonanych w 50% z przetworzonego plastiku – a Nestlé Waters zapowiada, że do 2025 roku udział PET z recyklingu w jego butelkach sięgnie aż 50%! Dodatkowo firma postawiła sobie za cel, że do 2030 roku będzie odzyskiwać z rynku tyle butelek PET, ile na niego wprowadziła.

Nałęczowianka
Nałęczowianka

Solidarność w trudnym czasie

Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważna jest współpraca i wzajemne okazywania sobie wsparcia. Marka Nałęczowianka nie pozostała obojętna i podjęła szereg inicjatyw. Postanowiła wesprzeć szkołę podstawową w Nałęczowie w zakupie laptopów do nauczania zdalnego, dzięki czemu uczniowie mają możliwość uczestniczyć w zajęciach podczas kwarantanny czy nauczania zdalnego.  Odpowiedziała także na potrzebę pacjentów i pracowników ochrony zdrowia, którą była niewystarczająca dobra dostępność do wysokiej jakości wody pitnej. Z tego powodu producent Nałęczowianki przekazał kilkaset tysięcy butelek wody potrzebującym na terenie Lubelszczyzny.

Marka Nałęczowianka nie ustaje w działaniach na rzecz lokalnej społeczności i w planach ma kolejne działania. Nie pozostaje nic innego jak czekać i odwiedzać Nałęczów, by samemu przekonać się o rozwoju tego pięknego miasta!

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.