Najtrudniejszy budżet w historii Lublina. „Projekt budżetu na miarę trudnych czasów”

Lublin przedstawił projekt budżetu miasta na 2023 rok
Lublin przedstawił projekt budżetu miasta na 2023 rok | fot. Dominik Wąsik

To będzie najtrudniejszy budżet w historii Lublina – przyznają władze miasta. Ma to związek z kryzysem, zmianami w systemie podatkowym i rosnącymi cenami energii i paliw. Deficyt miasta wyniesie w przyszłym roku ponad 282 mln zł.

Najtrudniejszy budżet w historii Lublina

W przyszłym roku dochody Lublina wyniosą 2,6 mld zł, natomiast wydatki 2,9 mld zł, w tym wydatki bieżące 2,4 mld zł m.in. na oświatę, komunikację zbiorową, utrzymanie dróg, oczyszczanie miasta, zieleń, pomoc społeczną, sport i kulturę. Lublin chce w 2023 r. przeznaczyć blisko 440 mln zł na inwestycje.

Takiego deficytu jeszcze nie było  

Deficyt miasta Lublin w 2023 r. – czyli różnica między dochodami a wydatkami – wyniesie ponad 282 mln zł, którego źródłem sfinansowania będą przychody pochodzące z pożyczek, obligacji przychodowych i komunalnych oraz z niewykorzystanych środków pieniężnych.

Obsługa długu publicznego

Samorząd zapewnia o stabilnej sytuacji finansowej miasta w kwestii spłaty zaciągniętych w poprzednich latach kredytów. W 2023 roku łączna kwota przypadających do spłaty rat kredytów, pożyczek i wykupu obligacji przychodowych wraz z wydatkami na obsługę długu stanowić będzie kwotę ponad 271 mln zł. Planowana na koniec 2023 roku kwota długu stanowi 2 123 455 803,91 zł.

Prezydent: Dochody miasta powrócą do poziomu z 2018 r.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk przedstawił projekt budżetu miasta na 2023 r. jako najtrudniejszy w historii miasta. Samorząd wyliczył, że przez działania rządu w przyszłym roku straci ok. 300 mln zł dochodów z PIT. Ograniczeniu dochodów miasta towarzyszą m.in. rosnące koszty szalejącej inflacji, cen energii i płacy minimalnej oraz niedoszacowanie subwencji oświatowej.

W 2023 r. budżet Lublina straci blisko 595 mln zł. W tę kwotę zalicza się: 300 mln zł mniejszego wpływu z tytułu PIT, 209 mln zł dopłat do subwencjonowanych w oświecie, 70 mln zł wzrostu cen i usług (inflacja), 11 mln zł dopłat do m.in. pomocy społecznej, administracji publicznej, gospodarki nieruchomościami, oraz 4,6 mln zł tzw. „janosikowego”.

„Zmiany prawne w systemie podatkowym wpływają na zmniejszenie nadwyżki operacyjnej, czyli środków, które mogłyby być przeznaczone na inwestycje. Samorząd szuka więc finansowania utraconych dochodów w emisji obligacji i wprowadza dodatkowy poziom zadłużenia. W projekcie przyszłorocznego budżetu 250 mln zł pochodzi z emisji obligacji komunalnych oraz 55 mln zł z emisji obligacji przychodowych” – mówi Lucyna Sternik, skarbnik Lublina.

Poziom wydatków na oświatę i pomoc społeczną w 2023 r. zostanie utrzymany na poziomie 1,07 mld zł. Miasto dołoży rekordową kwotę ponad 200 mln zł do zadań, które w ramach subwencji oświatowej powinien sfinansować budżet państwa.

Kluczowe inwestycje będą kontynuowane

Miasto planuje kontynuację inwestycji rozpoczętych i tych planowanych do realizacji ze środków zewnętrznych. Wśród zadań znalazły się m.in. zakończenie budowy Dworca Metropolitalnego, budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80 i ul. Węglarza, przebudowa ul. Wallenroda i ul. Popiełuszki, przebudowa skrzyżowania ul. Doświadczalnej z al. Witosa i Franczaka „Lalka” – Skalskiego – Jagiellończyka.

Miasto planuje rozpocząć przebudowę kładki nad ul. Filaretów, rozbudowę ulic Bliskiej, Skowronkowej i Raszyńskiej. Powstać mają też nowe ulice: ul. Zemenhofa (odcinek od ul. Staffa do Sierpińskiego), ul. Araszkiewicza na odcinku od Skowronkowej, droga dojazdowa w rejonie ul. Wołodyjowskiego, fragment ul. Woronieckiego. Planuje się także zakończenie budowy ul. Siewierzan i dróg w rejonie ul. Turystycznej i Hajdowskiej.

Przyszłoroczny plan obejmuje także wykup gruntów pod rozbudowę ul. Samsonowicza, przebudowę chodników na ul. Kazimierza Wielkiego i Hetmańskiej, budowę miejsc postojowych przy ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera przy Szkole Podstawowej nr 32 i wyprofilowanie zakrętu na ul. Jutrzenki w okolicach przychodni zdrowia. Miasto rozpocznie przygotowania do realizacji kolejnych inwestycji: budowy przedłużenia ul. Zelwerowicza od Bohaterów Września do Sławinkowskiej, ul. Lipniak na odcinku od Judyma do granicy miasta, oraz przebudowy ul. Rowerowej.

W ramach inwestycji w tereny zielone w budżecie miasta zaplanowano budowę placu zabaw, jako części projektu Parku Centralnego na Felinie, a także na Węglinie Południowym przy ul. Gęsiej, skwerów przy ul. Montażowej, Herbowej, Cyprysowej, Długiej i Węglarza. Miasto zabezpiecza także środki na opracowanie koncepcji i dokumentacji na zagospodarowanie terenu rekreacyjno-sportowego w dzielnicy Głusk, opracowanie dokumentacji na budowę Parku Nadrzecznego i aktualizację dokumentacji dla Parku na Błoniach pod Zamkiem.

W przyszłorocznym budżecie zabezpieczono także środki na budowę obiektów sportowo-rekreacyjnych przy ul. Berylowej, budowę boiska przy ul. Grygowej, zagospodarowanie działki na teren rekreacyjno-sportowy przy ul. Głuskiej 3, dokumentację projektową pod budowę cmentarza komunalnego przy ul. Zelwerowicza, budowę nisz urnowych na cmentarzu na Majdanku wraz z opracowaniem dokumentacji projektowej dla budowy kolumbarium w kolejnych sektorach cmentarza komunalnego na Majdanku i przy ul. Białej.

W projekcie budżetu na 2023 rok zaplanowano również rozpoczęcie budowy centrum opiekuńczo-mieszkalnego przy ul. Poturzyńskiej, przebudowę Alei Miast Partnerskich w wąwozie Rury, a także przebudowę budynku szatniowego przy obiekcie Sygnału przy ul. Zemborzyckiej. Miasto będzie kontynuowało prace projektowe dla stadionu żużlowego i opracuje dokumentację budowlano-techniczną niezbędną do renowacji Trybunału Koronnego.

Zabezpieczone środki na zadania partycypacyjne

Zarezerwowano również 69,8 mln zł na zadania partycypacyjne. W 2023 r. utrzymane będą projekty realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego (14 mln zł), Zielonego Budżetu (1,3 mln zł), Inicjatywy Lokalnej (6,1 mln zł) i programu wsparcia ogródków działkowych. Kontynuowane będą działania zgłaszane w ramach realizacji projektu Plan dla Dzielnic (2,2 mln zł) oraz wskazane przez Rady Dzielnic (po 170 tys. zł dla każdej z nich) projekty finansowane z rezerwy celowej.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.