Najniższa emerytura to 2 grosze a najwyższa wynosi prawie 24 tysiące

9731999 pieniadze 900 554
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Najniższa emerytura, jaką wypłaca ZUS w woj. lubelskim, to 2 grosze miesięcznie. Najwyższą emeryturę, 23,9 tys. zł, otrzymuje mężczyzna z ponad 61-letnim stażem pracy – wynika z ostatnich podsumowań lubelskiego ZUS.

Oto najwyższa i najniższa emerytura w województwie lubelskim

W województwie lubelskim Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury około 295 tysiącom osób. Przeciętna wysokość świadczenia wynosi około 2,4 tys. zł. Takie świadczenia oprócz ZUS wypłaca również KRUS, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA oraz Wojskowe Biuro Emerytalne.

Według danych lubelskiego ZUS, w 2021 roku najniższa emerytura wypłacana w regionie to zaledwie 2 grosze miesięcznie. Pobiera ją kobieta, która przez całe swoje życie odprowadziła zaledwie jedną składkę emerytalną za tylko jeden dzień pracy. Ta pani dodatkowo otrzymuje z ZUS świadczenie Mama4+, ponieważ wychowała sześcioro dzieci.

Najwyższe świadczenie w woj. lubelskim pobiera mężczyzna, który przepracował ponad 61 lat i przeszedł na emeryturę dopiero po 80. roku życia. To wszystko sprawiło, że jego obecna emerytura wynosi prawie 23,9 tys. zł brutto.

„Te dwa przykłady z naszego regionu bardzo wyraźnie pokazują, co ma wpływ na wysokość emerytury. Im dłużej pracujemy, odprowadzając składki, i im później przechodzimy na emeryturę, tym jest ona wyższa” – mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w woj. lubelskim.

Zapisane na kontach w ZUS składki emerytalne są co roku (w czerwcu) podwyższane tzw. wskaźnikiem waloryzacji, żeby nie traciły na wartości. Na przykład w tym roku kapitał na kontach wszystkich ubezpieczonych wzrósł o 5,41%, a rok wcześniej o 8,94%.

Wyliczenie emerytury z ZUS to prosta matematyka: sumujemy zgromadzone przez całą aktywność zawodową składki emerytalne, a następnie dzielimy tę kwotę przez średnie dalsze trwanie życia z momentu przejścia na emeryturę.

Średnie dalsze trwanie życia to inaczej mówiąc przeciętna liczba miesięcy, przez którą osoba w danym wieku będzie pobierać emeryturę. Na przykład dla osoby 60-letniej jest to obecnie 247,7 miesiąca, a dla 65-letniej – 204,3 miesiąca. Te wartości co roku oblicza i aktualizuje Główny Urząd Statystyczny.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.