Nadciąga zmiana pogody. Wietrzne i deszczowe zakończenie tygodnia. Synoptycy ostrzegają!

marznący deszcz ślisko plucha deszczowo
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

W nocy z 17 na 18 listopada, przez Polskę z zachodu na wschód, przemieszczać się będzie zatoka z chłodnym frontem atmosferycznym, związana z niżem z rejonu Morza Norweskiego. To początek zapowiadanej zmiany pogody.

Zmiana pogody

Przemieszczającej się zatoce towarzyszyć będą opady deszczu, w górach deszczu ze śniegiem i śniegu oraz dość silny i porywisty zachodni i południowo-zachodni wiatr. Najsilniejsze porywy wiatru, osiągające 65 km/h, będą na wybrzeżu, w głębi kraju wiatr stopniowo będzie się stawał porywisty.

Najgroźniejsze porywy w nocy z piątku na sobotę

Od czwartku do soboty (18-20 listopada) Polska północna będzie w zasięgu kolejnych zatok i frontów atmosferycznych, związanych z niżami nad północną Europą, a Polska południowa w zasięgu wyżów znad Europy południowej. Taka sytuacja przyczyni się do wzrostu gradientu ciśnienia nad naszym krajem. Różnica pomiędzy północno-wschodnią a południowo-zachodnią częścią Polski wyniesie około 22 hPa.

Oznacza to wzrost prędkości i porywistości wiatru, szczególnie na północy kraju. Najsilniejsze porywy wiatru będą w nocy z piątku na sobotę i wystąpią na wybrzeżu; tam wiatr osiągał będzie do 90 km/h; w północnej połowie kraju porywy będą do 70 km/h. W sobotę prognozowane jest słabnięcie wiatru.

Synoptycy IMGW będą ostrzegali mieszkańców najbardziej narażonych powiatów, wydając ostrzeżenia 1 oraz 2 stopnia.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.