Nadciąga wichura, porywy wiatru sięgną 100 km/h. IMGW wydał ostrzeżenie II stopnia

Powalone drzewo na CSK
Powalone drzewo na CSK | fot. czytelnik Mateusz

Przed nami niestety niespokojny dzień, nadciąga bowiem wichura, związana z przemieszaniem się niżu o imieniu „Gerhild”. Porywy wiatru mogą sięgnąć nawet 100 km/h. IMGW wydało ostrzeżenie.

W ciągu dzisiejszego dnia czeka nas bardzo dynamiczna zmiana pogody. Szybko pogłębiający się niż Gerhild, którego ośrodek znajduje się nad północną Finlandią, kształtuje pogodę w Polsce. Nasuwanie się niżu spowodowało szybki wzrost gradientu barycznego nad Polską. W poniedziałek w godzinach porannych różnica ciśnienia pomiędzy północnym wschodem a południowym zachodem kraju wyniosła 30 hPa.

Powoduje to bardzo szybki wzrost prędkości wiatru. Nad ranem porywy wiatru do 95 km/h możliwe są już w całej północnej Polsce. W godzinach przedpołudniowych strefa silnego wiatru, który w porywach osiągać będzie nawet do około 100 km/h, przemieszczać się będzie ku centralnej Polsce, a około południa dotrze na południe kraju. W godzinach popołudniowych wiatr zacznie od zachodu stopniowo słabnąć. Najdłużej, nawet do godziny 23:00 w poniedziałek, silne porywy wiatru do 70-80 km/h utrzymywać się będą na wschodzie kraju.

Oprócz silnego wiatru przemieszczająca się z północy na południe Polski strefa chłodnego frontu atmosferycznego przynosi również opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a miejscami, zwłaszcza w obszarach podgórskich i w górach, również opady śniegu. W ciągu dnia miejscami niewykluczone są także burze, którym towarzyszyć może opad krupy śnieżnej. Opady okresami będą intensywne, co w połączeniu z porywistym wiatrem może powodować znaczne ograniczenie widzialności. Warunki na drogach mogą być bardzo trudne. W górach porywisty wiatr z intensywnie padającym śniegiem skutkować będzie powstawaniem zawiei i zamieci śnieżnych.

Silny wiatr OSTRZEŻENIE

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla całego województwa lubelskiego, w tym Lublina, ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Ostrzeżenie pogodowe obowiązuje do wtorku 18 stycznia do godz. 3 w nocy.

„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, zachodni i północno-zachodni. Najsilniejsze porywy wystąpią nad ranem i w pierwszej części dnia” – czytamy w komunikacie IMGW.

Aktualizacja: Niż Gerhild nadciąga nad Lublin i region! Wszystkie służby w stanie gotowości

Służby apelują o ostrożność, usunięcie wszystkich przedmiotów z balkonów, doniczek z parapetów, nieparkowanie samochodów pod drzewami, słupami, liniami energetycznymi.

Tak dynamiczna pogoda będzie bardzo niekorzystnie wpływać również na samopoczucie. W czasie szybkiego przemieszczania się frontu atmosferycznego u meteoropatów mogą wzmagać się dolegliwości bólowe. U osób wrażliwych na bodźce meteorologiczne porywisty wiatr może wywoływać objawy niepokoju. Ze względu na napływ chłodniejszej masy powietrza, w drugiej połowie dnia u wielu osób mogą występować trudności z koncentracją uwagi.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.