Nadciąga kolejna fala bardzo silnego wiatru! Może spowodować straty materialne

Usuwanie przez strażaków drzewa z jezdni
Usuwanie przez strażaków drzewa z jezdni | fot. OSP Nasutów

W weekend czeka nas kolejny epizod z bardzo silnym wiatrem – w nocy z piątku na sobotę i w sobotę możliwe są porywy przekraczające 100 km/h. IMGW wydało ostrzeżenie przed silnym wiatrem.

Silny wiatr w sobotę 19.02

Do Polski się kolejny niż, tym razem imieniem Eunice, który od piątkowego (18.02) wieczora aż do sobotniego (19.02) wieczora przynosić nam będzie identyczną pogodę, jak w czwartek (17.02). Będzie wichura, obfite opady i duże wahania ciśnienia.

„W sobotę przed południem do Polski mocno przybliży się ośrodek niżu Eunice. Modele numeryczne wskazują, że niż będzie przechodził przez południową i środkową część Morza Bałtyckiego powodując przy tym znaczny wzrost gradientu barycznego na północy i w centrum Polski” – piszą w komunikacie Polscy Łowcy Burz.

To będzie przyczyną bardzo silnego i porywistego wiatru, którego prędkość w porywach w centrum kraju może osiągać 90-110 km/h, w województwach Polski północnej do 110-120 km/h, a na wybrzeżu nawet do 130-140 km/h. Na południu powinno wiać słabiej, w porywach do 75-90 km/h.

„W związku z prognozowaną wichurą ponownie trzeba liczyć się z dużymi szkodami, przerwami w dostawach energii elektrycznej oraz z zagrożeniem dla zdrowia i życia” – ostrzegają Polscy Łowcy Burz.

Wiatr zacznie słabnąć w godzinach popołudniowych, najszybciej w województwach zachodnich i południowych, gdzie znacznie spokojniej będzie od późnego popołudnia. Najdłużej wichura utrzyma się na północy i północnym wschodzie, aż do wieczora.

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla całego województwa lubelskiego. Ostrzeżenie meteorologiczne będzie obowiązywać z sobotę 19.02 w godzinach 00:00-19:00. Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk wynosi 95 proc.

„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach miejscami do 100 km/h, z kierunków zachodnich” – mówi Mariusz Cebula z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych.

Przed silnym wiatrem ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które rozesłało do mieszkańców województwa Alert RCB.

„Uwaga! Dziś i jutro (18/19.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach. Zostań w domu, jeśli możesz” – czytamy treść wiadomości Alert RCB.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.