Ważny temat? Prześlij newsa!

Nadciąga kolejna fala bardzo silnego wiatru! Może spowodować straty materialne

Spotted Lublin

  • Data publikacji: 18 lutego 2022, 15:37
  • Region

W weekend czeka nas kolejny epizod z bardzo silnym wiatrem – w nocy z piątku na sobotę i w sobotę możliwe są porywy przekraczające 100 km/h. IMGW wydało ostrzeżenie przed silnym wiatrem. Silny wiatr w sobotę 19.02 Do Polski się kolejny niż, tym razem imieniem Eunice, który od piątkowego (18.02) wieczora aż do sobotniego (19.02) […]

Usuwanie przez strażaków drzewa z jezdni

Usuwanie przez strażaków drzewa z jezdni | fot. OSP Nasutów

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin
Dodaj anonimowo Na żywo Przejdź do strony

W weekend czeka nas kolejny epizod z bardzo silnym wiatrem – w nocy z piątku na sobotę i w sobotę możliwe są porywy przekraczające 100 km/h. IMGW wydało ostrzeżenie przed silnym wiatrem.

Silny wiatr w sobotę 19.02

Do Polski się kolejny niż, tym razem imieniem Eunice, który od piątkowego (18.02) wieczora aż do sobotniego (19.02) wieczora przynosić nam będzie identyczną pogodę, jak w czwartek (17.02). Będzie wichura, obfite opady i duże wahania ciśnienia.

„W sobotę przed południem do Polski mocno przybliży się ośrodek niżu Eunice. Modele numeryczne wskazują, że niż będzie przechodził przez południową i środkową część Morza Bałtyckiego powodując przy tym znaczny wzrost gradientu barycznego na północy i w centrum Polski” – piszą w komunikacie Polscy Łowcy Burz.

To będzie przyczyną bardzo silnego i porywistego wiatru, którego prędkość w porywach w centrum kraju może osiągać 90-110 km/h, w województwach Polski północnej do 110-120 km/h, a na wybrzeżu nawet do 130-140 km/h. Na południu powinno wiać słabiej, w porywach do 75-90 km/h.

„W związku z prognozowaną wichurą ponownie trzeba liczyć się z dużymi szkodami, przerwami w dostawach energii elektrycznej oraz z zagrożeniem dla zdrowia i życia” – ostrzegają Polscy Łowcy Burz.

Wiatr zacznie słabnąć w godzinach popołudniowych, najszybciej w województwach zachodnich i południowych, gdzie znacznie spokojniej będzie od późnego popołudnia. Najdłużej wichura utrzyma się na północy i północnym wschodzie, aż do wieczora.

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla całego województwa lubelskiego. Ostrzeżenie meteorologiczne będzie obowiązywać z sobotę 19.02 w godzinach 00:00-19:00. Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk wynosi 95 proc.

„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach miejscami do 100 km/h, z kierunków zachodnich” – mówi Mariusz Cebula z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych.

Przed silnym wiatrem ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które rozesłało do mieszkańców województwa Alert RCB.

„Uwaga! Dziś i jutro (18/19.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach. Zostań w domu, jeśli możesz” – czytamy treść wiadomości Alert RCB.

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch spotify website search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check