Nad województwo lubelskie nadciąga kolejna śnieżyca. Może spaść kolejne 15 cm śniegu

Śnieg zalegający na chodniku
Śnieg zalegający na chodniku | fot. Dominik Wąsik

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują w piątek intensywne opady śniegu w województwie lubelskim. Przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 10 do 15 cm. W południowej części prognozowane są również marznące opady.

Śnieżyca nadciąga

Opady marznącego deszczu powodujące gołoledź spodziewane są zwłaszcza w południowej części województwa lubelskiego, gdzie znajdzie się granica dwóch zróżnicowanych termicznie sektorów mas powietrza z mocniej wychłodzonym gruntem.

Po linii opadów deszczu, w tym deszczu marznącego pionowy rozkład temperatury powietrza w dolnej troposferze będzie sprzyjać umiarkowanym i intensywnym opadom śniegu z oblodzeniami. Pojawią się również zawieje i zamiecie śnieżne.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu na terenie całego województwa. W piątek 16 grudnia prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 10 cm do 15 cm.

Prognozowany zasięg śnieżycy w woj. lubelskim – 16 grudnia 2022, godzina 8:00

Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce – 16 grudnia 2022, godzina 8:00
Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce – 16 grudnia 2022, godzina 8:00

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w woj. lubelskim – 16 grudnia 2022, godzina 8:00

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce – 16 grudnia 2022, godzina 8:00
Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce – 16 grudnia 2022, godzina 8:00

IMGW wydał również ostrzeżenia przed marznącymi opadami dla powiatów: kraśnicki, janowski, krasnostawski, biłgorajski, zamojski, Zamość, tomaszowski i hrubieszowski. Tu prognozowane są opady, okresami o natężeniu umiarkowanym, marznącego deszczu oraz mżawki powodujące gołoledź.

Ostrzeżenie dotyczące intensywnych opadów śniegu obowiązuje w piątek od godz. 3 w nocy. Synoptycy wskazują, że śnieg ma sypać do godz. 15. Najprawdopodobniej opady spowodują spore utrudnienia dla kierowców – do śliskich dróg dojdzie zalegające na nich błoto pośniegowe.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.