Nad woj. lubelskiego nadciągają śnieżyce. Miejscami spadnie ponad 30 cm śniegu!

śnieg śnieżyca zaspa śnieżna
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Wielogodzinne opady śniegu będą mocno ograniczać widzialność, paraliżować ruch komunikacyjny, powodować oblodzenia, a także wyrządzać szkody materialne.

Atak śnieżnej i mroźnej zimy

W ciągu kolejnych dni Polskę zaatakuje prawdziwie śnieżna zima. W niedzielę do naszego kraju wkroczą intensywne opady śniegu związane z systemem frontów atmosferycznych niżu, który będzie się przemieszczał z rejonu Zatoki Genueńskiej w stronę Ukrainy.

„Niże z południa Europy bardzo często przynoszą w naszym kraju intensywne opady – zimą śniegu, a latem deszczu. Nie inaczej będzie tym razem. Największe opady śniegu wystąpią w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek w ciągu dnia w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim i lubelskim” – prognozują Polscy Łowcy Burz.

Śnieżycom będzie towarzyszył silny i porywisty wiatr wschodni (w porywach do ok. 60-70 km/h) co będzie skutkowało zawiejami i zamieciami śnieżnymi oraz usypywaniem zasp śnieżnych.

W ciągu 24 godzin trwania opadów miejscami w pasie od Śląska po Zamojszczyznę oraz na terenach górskich i podgórskich może spaść ponad 30 cm śniegu. Im bardziej na południe, tym śnieg będzie bardziej mokry i będzie powodował więcej utrudnień.

W nocy z poniedziałku na wtorek intensywność opadów powinna znacząco się zmniejszyć, choć może zwiększyć się ich obszar występowania. Cała Polska znajdzie się już pod wpływem arktycznej, mroźnej masy powietrza, co oznacza, że marznące opady deszczu na południu ustaną.

Źródło: Polscy Łowcy Burz

Rozkład opadów oraz prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej na wtorek 9 lutego | wxcharts.com

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.