Nad regionem latają samoloty. Rozpoczęła się akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

Nad regionem latają samoloty. Rozpoczęła się akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie
Z samolotów zrzucane są szczepionki na lisy | źródło: flightradar24.com

Na terenie województwa lubelskiego rozpoczęła się akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionki są zrzucane z samolotów na tereny, gdzie występują lisy.

Od dziś do najbliższej środy (25 września) potrwa jesienna akcja szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie. Akcja jest prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska trawiastego w Radawcu. Szczepionka jest zrzucana z wysokości około 200 metrów, na obszarze występowania lisów.

Przynęta, zawierająca szczepionkę dla lisów do wyłożenia. Szczepionka ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Zapach przynęty lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów. Podczas podjęcia przynęty przez lisa, tym samym przegryzieniu zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową dochodzi do zaszczepienia lisa.

Szczepienie obejmie w całości teren województwa lubelskiego. Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców, aby nie podnosili szczepionek, ponieważ przynęty dotykane przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy.

Kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy również bezzwłocznie umyć wodą z mydłem części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.

W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych na terenach objętych szczepieniem, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

Akcja przeprowadzana będzie w dniach 20.09.-25.09.2019 r.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.