Na ulice Lublina wyjechały nowe autobusy. Są to pierwsze przegubowe „elektryki” w naszym mieście

Elektryczny autobus przegubowy Solaris
Elektryczny autobus przegubowy Solaris | fot. ZTM Lublin

Dzisiejszego poranka na ulice Lublina wyjechały nowe autobusy marki Solaris. Przegubowe „elektryki” zostały skierowane do obsługi linii nr 40, 42 i 57. To pierwsze takie pojazdy w komunikacji miejskiej w Lublinie.

Przegubowe autobusy elektryczne wyjechały na ulice Lublina

W maju 2021 r. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie rozstrzygnął przetarg na zakup 7 autobusów elektrycznych przegubowych. W ogłoszonym postępowaniu za najkorzystniejszą uznano ofertę złożoną przez firmę Solaris Bus & Coach. Wartość kontraktu opiewała na kwotę blisko 22,8 mln złotych.

„Zakup jest kolejnym krokiem w budowie systemu autobusu elektrycznego w Lublinie. W naszym mieście pierwsze elektrobusy wyjechały na trasę w październiku 2021 r. Był to dla Lublina ważny moment. W 2021 r. trafiła pierwsza partia autobusów elektrycznych marki Solaris” – mówi Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Autobusy o długości 18 metrów, w pełni niskopodłogowe i dostosowane do przewodu osób niepełnosprawnych, wyposażone będą m.in. w klimatyzację kabiny kierowcy i przestrzeni pasażerskiej, ładowarki USB, monitoring wizyjny, automaty do sprzedaży biletów akceptujące wyłącznie płatności bezgotówkowe, czy system do zliczania pasażerów.

Każdy z pojazdów może zabrać na pokład ok. 120 pasażerów, w tym 40 na miejscach siedzących. Pojazdy wyjechały właśnie na ulice Lublina i zostały skierowane do obsługi linii nr 40, 42 i 57.

Zamówienie obejmowało również dostawę 3 sztuk dwustanowiskowych ładowarek małej mocy 120 kW (2×60 kW) i 1 sztukę jednostanowiskowej ładowarki o mocy 60 kW. Nowe ładowarki działają już na zajezdni MPK przy ul. Grygowej.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.