Na terenie Lublina stanęły kurtyny wodne. Sprawdź, gdzie można się schłodzić

62456495 2388718171190707 7935393138141560832 o
Kurtyna wodna pozwala schłodzić się w upalne dni | fot. UM Lublin

W związku z przechodzącą przez Polskę falą upałów władze miasta oraz MPWiK podjęły decyzję o wystawieniu na ulice Lublina kurtyn wodnych. Sprawdź, gdzie stoją.

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Dzisiaj, jak i w najbliższych dniach na termometrach w Lublinie mamy zobaczyć nawet 33 st. Celsjusza. Mieszkańcom Lublina ulgę mają przynieść m.in. kurtyny wodne, które uruchomiło Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Urząd Miasta Lublin.

Rozstawiono kurtyny wodne, które wytwarzają delikatną mgiełkę orzeźwiającą przechodniów. Woda pochodzi z miejskich wodociągów, dzięki czemu nadaje się do użytku zewnętrznego.

Jak co roku, gdy zbliżają się upały, robimy wszystko by uczynić życie mieszkańców Lublin bardziej komfortowym. Dysponujemy siedmioma kurtynami wodnymi, które co roku w upalne dni stoją w określonych miejscach na terenie Lublina” – mówi Magdalena Bożko, rzecznik MPWiK w Lublinie.

Gdzie kurtyny wodne w Lublinie?

Taką stałą lokalizacją jest ścieżka rowerowa przy al. Piłsudskiego, przy siedzibie MPWiK. Ta lokalizacja jest kluczowa, ponieważ korzysta z niej bardzo wielu rowerzystów, jak i przechodniów, którzy w te upale dni mogą się schłodzić chłodną mgiełką.

IMG 20190610 133919
Kurtyna wodna ustawiona na ścieżce rowerowej przy al. Piłsudskiego | fot. Dominik Wąsik

Tutaj kurtynę stawiamy każdego dnia, jeśli dzień jest upalny. Mamy ją pod swoim stałym nadzorem” – dodaje Magdalena Bożko.

Kolejnymi stałymi lokalizacjami kurtyn wodnych są plac przed Centrum Spotkania Kultur oraz plac przed Centrum Kultury w Lublinie. Kurtyny są rano instalowane przez pracowników MPWiK, a pod wieczór zabierane. Kurtyny zostały również ustawione: obok Ratusza, na ul. Zana przy centrum E.Leclerc oraz na miasteczku Akademickim.

Kurtyny wodne uruchamiane są przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie na wniosek. – „Organizacja, urząd czy instytucja miejska musi się zwrócić do nas z taką propozycją, dlatego że bierze odpowiedzialność za tą kurtynę i musi spełnić określone warunki” – wyjaśnia Magdalena Bożko.

Aby kurtyna mogła stanąć w miejscu publicznym, muszą być spełnione trzy warunki: dostęp do wody, teren musi gwarantować bezpieczeństwo osób korzystających z kurtyny wodnej oraz swobodne przejście dla osób, które nie chcą z niej skorzystać.

W weekendy kurtyny wodne udostępniane są m.in. na festyny, koncerty, imprezy sportowe, kulturalne, osiedlowe pikniki. Propozycje, gdzie ustawić kurtynę można zgłosić za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.mpwik.lublin.pl w zakładce Kurtyny wodne.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Kurtyna wodna na drodze rowerowej to totalna pomyłka zalewa cała szerokość trasy, a nie każdy ma ochotę być zmuszanym do mokniecia a jadąc w okularach trzeba natychmiast się zatrzymać żeby je wytrzec bo inaczej człowiek prawie nic nie widzi. MPWiK powinien pomyśleć jakie może mieć to konsekwencje i jak najszybciej usunąć ten kompletnie nie trafiony przedmiot.